Výzkum: Jak hodnotí Češi soužití s Romy?
Od roku 2013 toto negativní hodnocení zeslabilo o 15 procentních bodů. Stereotypní pohled na romskou populaci zeslabil v oblasti zaměstnání a naopak zesílil v případě získávání bydlení.
„Řešení romské problematiky ze strany vlády považují necelé dvě pětiny (39 %) dotázaných za uspokojivé, polovina za neuspokojivé. Místní samospráva je v tomto ohledu hodnocena lépe (mírně převažuje hodnocení uspokojivé)," podotkl za CVVM Milan Tuček.
V rámci dubnového šetření se CVVM zabývalo otázkou vzájemného soužití romské menšiny s ostatními obyvateli ČR, dále se věnovalo názorům na možnosti, které Romové mají v české společnosti, a zjišťovalo postoje veřejnosti k tomu, jak vláda a místní samosprávy řeší problematiku romské menšiny.
Z výsledků plyne, že soužití Romů a ostatních obyvatel je téměř třemi čtvrtinami (72 %) dotázaných vnímáno jako špatné. Za „spíše špatné“ je označilo 48 % dotázaných a dalších 24 % je má dokonce za „velmi špatné“. Naopak jako dobré soužití hodnotí necelá čtvrtina (23 %) respondentů, kteří vesměs volili slabší variantu pozitivní odpovědi „spíše dobré“ (22 %). Dvacetina (5 %) dotázaných na otázku odpověděla, že neví.
Oproti minulému roku se hodnocení soužití Romů a neromské většiny v ČR statisticky významně nezměnilo. Nicméně pokračuje trend z minulých několika let, kdy z propadu pozitivního vnímání na historické minimum (a maxima v případě negativního vnímání) zjištěného v roce 2013, se hodnocení soužití blíží k nejnižším (resp. nejvyšším) hodnotám, které byly naměřeny v letech 1999, 2001 a 2006.
V porovnání se situací ostatních obyvatel téměř polovina (48 %) české veřejnosti vnímá jako horší možnosti Romů při získávání zaměstnání. Zhruba třetina (32 %) dotázaných si myslí, že Romové mají horší možnosti, pokud jde o uplatnění ve veřejném a občanském životě, více než dvě pětiny (44 %) dotázaných považují situaci Romů v tomto ohledu za srovnatelnou s ostatními a necelá pětina (18 %) míní, že jsou na tom Romové tady dokonce lépe.