Majitele kryptoměn v Česku tvoří ze dvou třetin mileniálové a generace Z

Domácí 24. dubna 2024 | 14:48 — Marek Pokorný
Zájem o kryptoměny ze strany mladých lidí není až tak překvapivým zjištěním, protože digitální měny jsou stále velmi mladým odvětvím.
Kryptoměny jsou segmentem finančního světa, který vyžaduje určitou úroveň technologických znalostí / Pixabay

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

V roce 2023 platforma statista.com dále mapovala demografický profil českých krypto investorů. Z výsledků průzkumu vyplývá, že vlastníky kryptoměn jsou spíše muži (79 %) oproti ženám (21 %) a že investicemi do kryptoměn se zabývají především mladší ročníky, a to typicky generace Z (28 %) a mileniálové (42 %).

Kryptoměny jsou segmentem finančního světa, který vyžaduje určitou úroveň technologických znalostí, které jsou bližší právě mladším generacím – minimální technologické know-how je nutné nejen pro vstup na krypto obchodní platformy, ale také pro správné ovládání krypto peněženek, nezbytných pro bezpečné uchovávání digitálních mincí.

Ostatně porozumění vědě a technologiím je jeden z hlavních zájmů českých majitelů kryptoměn – po financích a ekonomii (63 %) se o technologické odvětví aktivně zajímá 57 % respondentů průzkumu. V těsném závěsu je potom zájem o cestování s 56 %. Oproti průměrným spotřebitelům (31 %) také majitelé kryptoměn výrazněji tíhnou k poslouchání podcastů, a to až téměř dvojnásobně (59 %).

Zájem o kryptoměny není v Česku ničím novým. Jejich popularitu reflektují nejenom procenta držitelů kryptoměn, ale také vstřícnost společností působících v Česku, které jejich využití integrují do svých platebních systémů. Statista.com např. také uvádí, že v roce 2021 se Česko umístilo mezi 147 zeměmi na 9. příčce z hlediska počtu společností, které nabízejí kryptoměny jako jednu z platebních možností nebo disponují bankomatem na kryptoměny. 

Český původ má také první hardwarová peněženka, která byla uvedena na trh v roce 2013 a ve své době představovala průlom v řešení pro bezpečné držení kryptoměn.

Zdroj: CryptoSvět, statista.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu