KLDR se dostala do slepé uličky. Co jí Trump nabídne?
Podle politického geografa Vladimíra Baara je velkým úspěchem už to, že se oba státníci setkají. Dalším úspěchem pak může být, pokud se dohodnou na pokračování jednání, především o jaderném odzbrojení.
Zároveň si je ale severokorejský lídr dobře vědom osudu diktátorů, kteří se jaderných zbraní vzdali, například Muammara Kaddáfího v Libyi.
„Oba politici jsou velmi svéhlaví. Trump je impulzivní a určitě k tomu celému jednání bude přistupovat jako ten, který má navrch,“ domnívá se Baar. Spojené státy podle něj KLDR nabídnou ekonomické ústupky.
Donald Trump řekl, že po minutě intuitivně pozná, zda to Severní Korea myslí s denuklearizací vážně. „Je možné i to, že po minutě odejde z jednání. Politici se ale v tomto směru mýlí, vzpomeňme na prezidenta Bushe, který po setkání s Vladimirem Putinem jásal, že je to člověk, jemuž se dá věřit,“ připomíná.
Pokud je Kim Čong-un rozumně uvažující člověk, musí podle Baara pochopit, že se KLDR se svou ideologií čučche – tedy snahou o absolutní soběstačnost – dostala do slepé uličky. Inspirací mu může být Čína.
„Čínští komunisté zahodili jednu z nejzákladnějších pouček marxismu o znárodnění výrobních prostředků a začali budovat socialistický kapitalismus,“ dodává Baar.