Jak je možné, že se rozvědky rozcházejí v otázce Novičoku?
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok. Civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není Novičok.
Jed Novičok použili dosud neznámí útočníci v březnu k útoku na ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii. Británie obvinila z útoku Rusko. Moskva obvinění odmítla a tvrdila, že jed mohl pocházet z jiných zemí, například z Česka.
Ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že nervově paralytické látky se v Česku syntetizují v mikroskopickém množství kvůli protichemické obraně, možnost úniku látky vyloučilo.
Někteří čeští politici kritizují prezidenta Miloše Zemana za jeho výrok o výrobě Novičoku v Česku. Rusko prezidentova slova považuje za potvrzení svých dřívějších prohlášení, že jed použitý při pokusu o otravu bývalého agenta Skripala pochází z některé ze zemí NATO. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí napsala na sociálních sítích, že prohlášení českého prezidenta usvědčuje britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži.
Jak na slova prezidenta reagují někteří politici? Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska jsou prezidentova slova ostudou. „Pan prezident je trvalým aktivním účastníkem ruské lživé propagandy,“ řekl Radiožurnálu.
Obdobný názor má i předseda ODS Petr Fiala. „Podobné výroky a ‚informace‘ neslouží zájmům ČR ani naší bezpečnosti,“ napsal.
Prezidenta se zastal předseda SPD Tomio Okamura. „Špatné bylo tvrzení o tom, že Novičok vyrábí a testují pouze Rusové, a pokud prezident tuto lež zpochybnil, jednal v duchu svého prezidentského poslání. Podle mého názoru nelze přece na pravdu pohlížet tak, že pokud je nepříjemná Bruselu nebo rusofobům, tak ji prostě popřu,“ sdělil Okamura.