Mariupol je stále terčem těžkého ostřelování. Zasaženo bylo i místní divadlo, ve kterém se ukrývaly stovky lidí

Zahraniční 17. března 2022 | 08:08 — Anna Novotná
Mariupol je stále terčem těžkého ostřelování. Ruská bomba zde zasáhla místní divadlo, ve kterém se ukrývaly stovky civilistů včetně dětí. Pak se terčem otřesného útoku stal také místní krytý bazén, který rovněž sloužil jako kryt pro civilní obyvatelstvo. Pod troskami mají být těhotné ženy i děti, píše o tom server tn.nova.cz.
Z obléhaného Mariupolu se příliš nedaří dostat civilisty humanitárním koridorem do bezpečí, ruští vojáci po lidech stále střílí / Deposittphotos

Jak dále informuje server tn.nova.cz, zatím nebylo možné určit rozsah ztrát ani počty mrtvých a zraněných, protože ve městě neustále probíhá ostřelování obytných čtvrtí. Americký Senát označil jednohlasně v rezoluci ruského prrezident Vladimira Putina za válečného zločince, který má být hnán před tribunál v Haagu. Mírové rozhovory s Ruskem podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského začínají znít realističtěji. Ukrajina však zatím odmítá neutralitu bez "absolutních bezpečnostních záruk". Slovensko předběžně souhlasilo s dodáním svého raketového protivzdušného systému na Ukrajinu. Ukrajinská protivzdušná obrana během středy zničila 10 ruských letadel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve svém posledním nočním projevu obrátil na Rusy a vyzval je, aby se zamysleli nad tím, zda se současná ruská blokáda ukrajinského Mariupolu liší od obléhání Leningradu vojáky nacistického Německa za druhé světové války. Na svět apeloval, aby Rusko označilo jako teroristický stát, uvedla agentura Ukrinform. Píše o tom server CNN Prima News.

Podle zástupce starosty Mariupolu Serhije Orlova mohlo být v divadle mezi 1 000 až 1 200 lidmi. Ruské ministerstvo obrany bombardování divadla popřelo a zprávu o této události označilo za provokaci. Americká soukromá společnost Maxar Technologies mezitím zveřejnila satelitní snímek, který podle svých slov pořídila v pondělí 14. března a je na něm vidět před budou divadla namalované obrovské slovo „děti“ v ruštině. Zároveň slíbila zveřejnit nejnovější záběry z místa jakmile je bude mít k dispozici.

Velitel sil doněckých separatistů, kteří obléhají Mariupol, Alexandr Chodakovskij, přiznal, že útok na toto strategické město nejde podle představ ruské strany. Informovaly o tom České noviny. Agentura AP v reportáži napsala, že neustále ostřelovaný Mariupol upadá do beznaděje a ulice jsou plné mrtvol. Rusové u Mariupolu podle médií také pálili na evakuační konvoj. Rusko dlouhodobě útoky na civilisty popírá.

Boje pokračují i na dalších místech. Útoky ruských invazních sil si vyžádaly nové oběti mezi civilisty v několika ukrajinských městech - v Charkově umírali lidé v ostřelované tržnici a v Černihivu přišlo o život 13 osob čekajících ve frontě na chleba. Hned ráno se v Kyjevě při ostřelování částečně zhroutil dvanáctipodlažní obytný dům, podle agentury Interfax-Ukrajina nejméně dva lidé utrpěli zranění.

Zdroj: tn.nova.cz, CNN Prima News, České noviny.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu