Putin chce po jaderných elektrárnách obsadit vodní zdroje

Zahraniční 06. března 2022 | 15:01 — Ilona Cílková
Podle Putina bylo rozhodnutí o invazi na Ukrajinu těžké, ale správné. Prý ho k tomu přivedly snahy Kyjeva získat jaderný status. „Za oceánem jim pomohou a v tom okamžiku se naším protivníkem stane NATO,” cituje ruskojazyčná verze BBC Putina.
Po jaderných elektrárnách jsou v ohrožení i elektrické elektrárny na Dněpru / Depositphotos

Válka na Ukrajině pokračuje a boje neustávají. Takto vypadá Novosaltivsky market v Charkově.

 

 

Důkazem toho, že se Ukrajina snaží získat jaderné zbraně, bylo pro Putina vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na bezpečnostní konferenci v Mnichově 19. února. BBC uvádí, že Zelenskyj v projevu nemluvil o vývoji jaderných zbraní. Pohrozil ale, že by Ukrajina mohla vypovědět dohody uzavřené na základě Budapešťského memoranda, v němž Rusko, USA a Británie slíbily v roce 1994 Ukrajině bezpečnost výměnou za to, že se vzdala jaderných zbraní z dob SSSR.

Ruské jednotky nadále pokračují v útoku proti Ukrajině a soustřeďují se hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym. Podle ruského ukrajinského štábu hodlají ruští vojáci obsadit další důležitý objekt infrastruktury – přehradu Kanivské vodní elektrárny, která je součástí kaskády na Dněpru.

Ruské jednotky, které utrpěly značné ztráty u letiště Hostomel u Kyjeva, se přesouvají k historickému městu Bilhorod, vzdálenému asi 23 kilometrů od Kyjeva. „Nepřítel neustává v snaze proniknout k jihozápadnímu okraji Kyjeva,“ uvedl ukrajinský generální štáb a upozornil, že ruští vojáci hodlají obsadit další důležitý objekt infrastruktury – vodní přehradu.

Včera agentury ohlásily, že o situaci na Ukrajině jednal izraelský premiér Naftali Bennett, který se s Putinem sešel v Moskvě. Předseda izraelské vlády po schůzi telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Závěry z obou rozhovorů zatím zveřejněny nebyly. Šlo o první návštěvu zahraničního lídra v Moskvě od minulého týdne, kdy ruské jednotky zahájily invazi na Ukrajinu.

Bennett se dosud nepřidal k hlasům západních zemí, které vpád Ruska do sousední země ostře odsoudily, poznamenává agentura AFP. Podle ní jde o důkaz silných vazeb Izraele na Kyjev i Moskvu. Kyjev požádal, aby Izrael mezi oběma stranami zprostředkoval jednání.

Po jednání v Rusku a telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak izraelský premiér zamířil do Berlína, na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem. Oba po schůzce za společný cíl označili ukončení války na Ukrajině. Hlavní pozornost se během rozhovoru, který trval asi 90 minut, soustředila na výsledky Bennettova jednání v Moskvě, uvedl mluvčí německé vlády podle agentur. Oba šéfové vlád se dohodli zůstat v těsném kontaktu a za společný cíl označili ukončení války na Ukrajině, a to co nejdříve. „O obsahu jednání uniklo jen málo podrobností,“ poznamenala agentura AFP. Lavrov svět vyděsil, mluvčí Kremlu scénář jaderného útoku odmítla.

Zdroj: idnes.cz, irozhlas.cz, ceskatelevize.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejlepší dárky ke Dni otců 2025

Recept na velikonočního beránka, který je krásně vláčný...

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Zavřít reklamu