Evropská komise přichystala další směrnici. Může značně ovlivnit prodej či pronájem starých domů

Domácí 12. února 2022 | 08:39 — Ilona Cílková
Celou Evropu čeká zřejmě přestavba. Cenám navzdory. Evropská komise totiž usiluje o to, aby se evropské budovy staly energeticky méně náročné, a tím také k životnímu prostředí šetrnější. Státy budou muset do roku 2025 sjednotit hodnocení energetické náročnosti budov na škále od A do G.
EU chystá další spornou směrnici / Pixabay NakNakNak

V půlce prosince minulého roku EK představila návrh směrnice, na jejímž základě by se měly ty energeticky nejnáročnější budovy do roku 2030 modernizovat. Změny by se týkaly i budoucích staveb. Směrnice tak může zkomplikovat již tak těžkou situaci v oblasti bydlení. Každá budova, která totiž od roku 2027 nebude mít energetický štítek alespoň na úrovni E, by podle návrhu EK nemohla být pronajata či prodána. O problematice informuje server dezeen.com.

EU se chce stát uhlíkově neutrální. Od roku 2030 tak nebudou smět nové budovy v EU produkovat žádné emise skleníkových plynů. U veřejných budov se tento požadavek vztahuje už k roku 2027. Investoři proto budou muset zajistit jejich co nejnižší energetickou náročnost a napájet budovy z obnovitelných zdrojů.

Státy budou muset do roku 2025 sjednotit hodnocení energetické náročnosti budov na škále od A do G. Nejpozději dva roky poté se bude muset 15 procent energeticky nejnáročnějších budov z kategorie G renovovat, aby splnily alespoň požadavky kategorie F. U obytných domů komise navrhla pro tyto renovace nejzazší termín 2030.

Podle návrhu má každý členský stát „vypracovat akční plán renovace budov na podporu renovace vnitrostátního fondu obytných a nebytových budov – jak veřejných, tak i soukromých – na vysoce energeticky účinný a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050, a to s cílem přeměnit stávající budovy na budovy s nulovými emisemi,“ uvádí se v dokumentu, který připravila EK a který zveřejnil server euractiv.com. S tím souvisí také plán stanovení národních cílů do roku 2030, 2040 a 2050, jenž se týká očekávaného podílu opravených budov, spotřeby energie a emise skleníkových plynů z budov, rovněž přehledu politik a potřebných opatření v souvislosti s touto problematikou.

Tato směrnice by podle odborníků v praxi mohla znamenat, že by některé starší domy již nemohly být pronajímány či prodávány, pokud by neprošly renovací. To by mohlo být problematické v některých členských státech, kde je vysoký podíl starých domů, případně nedostatek prostor třeba k bydlení, což je případ České republiky, v níž je těžce dostupné bydlení zejména ve velkoměstech, tvrdí experti. Konec Evropské unie, jak ji známe dnes. Německá vláda chce změnu.

Zdroj: deezen.com, euractiv.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu