Pracujete ve správném oboru? Které profese jsou na tom nejlépe a komu se nejhůře hledá práce

Domácí 23. září 2021 | 09:42 — Ilona Cílková
Plat je jeden z faktorů, který je pro zaměstnance při výběru povolání velmi důležitý. Celková výše platu se odvíjí od mnoha různých skutečností. Záleží mimo jiné také na vzdělání či zkušenostech a schopnostech zaměstnance. Jaké další faktory mohou ovlivnit výši platu? A jaké práce jsou nejvýdělečnější v České republice?
Nejlépe se mají lidi IT pracovníci a pojišťováci / Depositphotos

Sice se pořád říká, že řemeslo má zlaté dno, řemeslníků je vskutku málo a když něco potřebujete opravit, rekonstruovat či postavit, čeká se i tři čtvrtě roku. A šikovný řemeslník si vydělá i přes padesát tisíc měsíčně. Jenže celkový přehled ukazuje, že hlavně u absolventů se vyučeným hledá práce špatně.

„Nejvyšší míra nezaměstnanosti postihuje absolventy učebních oborů, kde se blíží padesáti procentům. U vysokoškoláků je nejvyšší míra nezaměstnanosti u uměleckých oborů, v některých krajích hledají hůře zaměstnání zemědělské a přírodovědné obory," říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. V současné době činí průměrná celková mzda nastupujících vysokoškoláků 29 700 korun, u středoškoláků to je o 16 procent méně, tedy 25 700 korun.

Nejlépe se mají IT pracovníci. „Nastupující vysokoškolák v IT vydělává v průměru 35 900 korun, průměr nabídek je 42 800 korun. V případě IT středoškoláků je průměr na 28 600 korun, v inzerátech se nabízí 39 500 korun," uvádí Novák.

Slabší to je už v bankovnictví, kde má vysokoškolák 30 500 korun, v inzerátech je průměr nabízených mezd 27 600 korun, středoškoláci vydělávají 26 600 korun. Když se podíváme na nabídky obchodních řetězců, tak takové výplaty se nabízejí i prodavačkám.

Velmi dobře se mají pojišťováci. Pokud se jim daří rozšiřovat klientelu, pojišťovny si je předbíhají ve firemních soutěžích i zajímavými požitky, jako třeba auto i s benzínem na tři čtvrtě roku, týdenní pobyt na Maledivách či do Saudské Arábie. I zde ale platí něco za něco. Musejí pracovat více než osm hodin denně, stále jsou na notebooku a mobilu. K velkým příjmům a příjemným bonusům ale nepřijdou hned za dva tři roky, tedy sotva do toho naskočí.

Podle výzkumu, který už dříve zveřejnila agentura Mannpower, mají absolventi vysokých škol představy o tom, že velmi brzo, zhruba do dvou let, po nástupu se dočkají benefitů a do šesti let manažerského postu. Očekávání většinou nad realitou.

Výhody, o kterých je řeč, dostal pojišťovák, který už to dělá dvacet let, je mu lehce přes čtyřicet a nutno dodat, že první klienty zdědil po svém otci, rovněž bývalém pojišťovákovi. Nedědí se tedy jen třeba truhlářská dílna, ale i finanční služby mohou být rodinným řemeslem.

Jak vyplývá ze statistik Profesia.cz, čím dříve se člověk chytí „v té své“ profesi, tím lépe, protože platy nerostou během kariéry pořád stejně. U středoškoláků se progrese růstu brzdí už po třicítce, a jen v oblasti řídících pozic v IT příjmy slušně rostou ještě ve 44, výjimečně 48 letech. Pak přichází útlum růstu. Stát lékařům přidává téměř nejvíce ze všech profesí. Průměrný plat letos přeskočil magickou hranici.

Zdroj: manpower.czfaei.cz, profesia.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda filmu Láska nebeská Keira Knightley chytla covid. Herečka má těžší průběh nemoci a prý se cítí jako odpad

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu