Superhrubá mzda by mohla být opět ve hře. Ozývají se doporučení na její znovuzavedení

Domácí 31. ledna 2022 | 08:13 — Ilona Cílková
Vláda finišuje dojednávání státního rozpočtu. Schválit by ho mohla už v týdnu po 31. lednu, ambicí je mít deficit pod 280 miliard, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Schodek klesne pod 280 miliard, plánuje Stanjura / Foto: ODS

„Rozpočet by měl být schválený v první polovině února. Přivítal bych, kdyby se na něm vláda shodla v týdnu od 31. ledna, ale kdyby to bylo o  pár dnů později, nic neděje,“ uvedl Stanjura v pořadu České televize. Podle něj stále platí dva sliby, které kabinet dal. „První, že schodek bude pod 300 miliard a druhý, že najdeme 80 miliard úspor hlavně na provozu a dotačních titulech,“ dodal.

Dle webu newstream.cz radí Mezinárodní měnový fond (MMF) Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu. MMF ve své pravidelné zprávě ke stavu české ekonomiky, kterou zveřejnil minulý týden, doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie. Zejména pak takzvané zrušení superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nebytí nemovitostí. Tu ale Stanjurova ODS pomohla zrušit, takže snížit schodek pod 280 miliard korun musí ministr jinak. 

Podle MMF by tedy už rozpočet na rok 2022, který nyní Fialova vláda připravuje v režimu provizoria, měl zahrnovat obnovení superhrubé mzdy i daně z nabytí nemovitostí. MMF totiž považuje nynější střednědobý plán popandemického zotavování veřejných financí, který s obnovením superhrubé mzdy ani s obnovením daně z nabytí nepočítá, za nedostatečně ambiciózní. To proto, že tento plán by podle MMF nedocílil stabilizace veřejných financí, konkrétně veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu, ani do roku 2026.

Podle ekonomů je ale vzhledem k vnitropolitickému rozložení sil nepravděpodobné, že Fialova vláda doporučení MMF vyslyší. „Na schválení zrušení superhrubé mzdy se totiž v roce 2020 podílela ODS, tedy strana současného premiéra i ministra financí a klíčová politická síla vládní koalice. Pokud tedy ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak včera oznámil v České televizi, jde o poměrně ambiciózní cíl. Zejména právě proto, že nepočítá s obnovením superhrubé mzdy, jak MMF doporučuje, kterou sama Stanjurova ODS pomohla rozhodujícím způsobem zrušit," přibližuje ve své tiskové zprávě ekonom Lukáš Kovanda. Do Česka přichází další druh inflace. A ta bude trvat dlouhé roky. Dá se na ni vůbec připravit?

Zdroj: newstream.cz, ct24.cz, TZ Lukáš Kovanda.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu