Co rozhodne o příští migrační vlně. Expert na islám má jasno

Domácí 20. září 2021 | 08:26 — Ilona Cílková
Arabista Petr Pelikán zná Afghánistán jako málokdo. V zemi několik let žil a v současnosti platí za jednoho z největších tuzemských expertů na islám. Aktuálně radí českému premiérovi v otázkách migrace. Proč Západ neuspěl v Afghánistánu? Hrozí v souvislosti s odchodem spojenců další migrační krize?
Další 3 fotografie v galerii
Rozhodnou volby v Německu, říká arabista Petr Pelikán / Depositphotos

Přední český orientalista, publicista a překladatel Petr Pelikán v pořadu Rozstřel zavzpomínal na dobu, kdy v ostře sledované zemi v 80. letech studoval a zažil tam hodně perné chvíle. „Za to, co teď řeknu, budu zřejmě muset psát omluvné dopisy feministkám u nás na fakultě," uvedl v úvodu pořadu. 

Podle něj Afghánci nemají vůbec žádné ambice expandovat do zahraničí ideologicky, jen si prostě chtějí vládnout sami. Pelikán také zdůraznil, že si na afghánskou situaci projektujeme vlastní hodnoty a názory, které však neodrážejí skutečnost a názory tamních obyvatel. „Domníváme se, že některé hodnoty jsou obecně všelidské, ale nejsou. To je prostě náš konstrukt. Třeba ta ženská práva tak, jak my je chápeme," vysvětluje Pelikán.

„Ale než aby bylo dalších 140 tisíc mrtvých, výdaje v řádu několikanásobku českého státního rozpočtu, a to vše jen proto, aby mohly holky v Afghánistánu studovat politologii a genderová studia s odhalenou tváří, za to válka nestojí," nechal se slyšet s tím, že by Západ měl soustředit pozornost na jiné kouty světa. „Proč se raději nezaměříme na jiné země? Navíc na země, které pokládáme za spojenecké? Proč neprosazujeme podobné věci v Saúdské Arábii? Proč nežádáme, aby tam mohly být ženy součástí vlády," myslí si Pelikán.

Sám říká, že najít v Afghánistánu přátele není možné. „Oni nehledají přátele, pouze uzavírají dohody, které jsou pro ně výhodné. A když už výhodné nejsou, dohodu vypoví," osvětlil, jak fungují vztahy v zemi. „Chtěl bych, abychom aspoň drze netvrdili, že všude hájíme lidská práva. Děláme to pouze tam, kde se nám to hodí. S kartou lidských práv operujeme, ale není to rozhodně všude," myslí si a dotkl se i případné další vlny migrace.

Sám připouští, že ti, co z Afghánistánu chtěli odejít, už tak v minulosti učinili. „Miliony Afghánců žijí v sousedním Íránu, ale i v Pákistánu nebo v Turecku." Zda skutečně přijde nová vlna migrace, o tom se podle Pelikána bude brzy rozhodovat v německých parlamentních volbách. „Záleží na tom, zda uspějí zelené ženy, nebo to bude někdo pragmatičtější." V této souvislosti premiérův poradce ostře odmítl další zásah Západu v Afghánistánu, kdyby se situace v zemi ještě více destabilizovala.

„Když jsem z Afghánistánu odjel, nenáviděl jsem Afghánce, Afghánistán a vlastně všechno, co s ním souviselo. Teprve později, po letech, když jsem nabíral další zkušenosti, jsem si začal uvědomovat, co všechno jsem tam dělal špatně. Oni mají svoji kulturu, zvyky, pravidla. Nemůže tam přijít někdo zvenčí a říkat, ať to všechno dělají jinak," podotkl orientalista. Můžeme čekat novou vlnu migrantů. Bude ale překvapivé, odkud k nám přijde, říká expert na islám.

Zdroj: idnes.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...