Koronavirus už pro nás není nebezpečný. Země ruší veškerá opatření

Domácí 11. září 2021 | 08:23 — Ilona Cílková
Dánsko jako první stát Evropské unie po téměř roce a půl zrušilo všechna opatření proti šíření koronaviru v běžném životě. Podle místních úřadů si to země může dovolit díky vysoké proočkovanosti. Omezení stále platí pro vstup do Dánska ze zahraničí.
Další 3 fotografie v galerii
Dánsko na to jde po svém / Depositphotos

Dánové mají jasno. Onemocnění covid-19 už nepředstavuje riziko a není se proto nutné kvůli němu omezovat. Při vstupu do restaurací, kin, tělocvičen nebo třeba na sportovní akce se tak už lidé nebudou muset prokazovat covid pasy. „Epidemie je pod kontrolou, máme rekordně vysokou proočkovanost. Proto můžeme zrušit speciální nařízení, která jsme museli zavést v boji proti nemoci COVID-19. Vláda slíbila, že se těchto opatření nebudeme držet déle, než bude nutné," uvedl dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

Dánsko s pěti a půl milionu obyvatel patří mezi očkovací premianty. Kompletní vakcinaci má za sebou téměř 78 procent obyvatel a více než 80 procent dostalo alespoň jednu dávku. Podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Dánsku koronavirem nakazilo necelých 351.000 lidí a z nich 2604 zemřelo. V zemi nyní v souvislosti s covidem evidují denně průměrně 550 nakažených a dvě úmrtí.

Od 14. srpna lidé nemuseli v zemi nosit ochranu nosu a úst ve veřejné dopravě, se začátkem září se otevřely noční kluby, skončila omezení počtu účastníků veřejných akcí a při návštěvě vnitřních prostor restaurací, posiloven nebo kadeřnictví nebylo nutné předkládat doklad o očkování nebo o negativním testu. Respirátory zůstaly ovšem povinné na letištích a úřady doporučují, aby si je lidé nasadili, pokud jdou k lékaři, do testovacích center nebo do nemocnice. Doporučuje se také dodržovat rozestupy. Dánský ministr zdravotnictví ale nevylučuje možnost, že vláda restrikce v budoucnu zase zavede.

K podobnému kroku jako Dánsko se koncem září chystá také Švédsko s podobně vysokou proočkovaností. Rovněž chce zrušit většinu restrikcí. Situace v Česku se prudce zhoršuje. Experti řekli, kdy nás čeká další lockdown.

Zdroj: fortune.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu