Západ nemá oprávnění komukoliv vnucovat uspořádání společnosti podle svých představ, říká Václav Klaus

Domácí 16. srpna 2021 | 15:42 — Ilona Cílková
Vláda jednala při záchraně afghánských spolupracovníků pozdě a chaoticky a její postup byl amatérský, zní z opozice. Bývalý prezident Václav Klaus byl ještě mnohem tvrdší. Ve svém prohlášení označil situaci v Afghánistánu za zdrcující porážku západního expanzionismu. Vítězství Tálibánu podle něj není překvapivé.
Další 3 fotografie v galerii
Václav Klaus v prohlášení situaci v Afghánistánu označil za zdrcující porážku západního expanzionismu / Depositphotos

Radikální islamistické hnutí Tálibán v neděli po postupném obsazování nejdůležitějších afghánských měst proniklo i do metropole Kábulu a následně oznámilo, že válka v Afghánistánu je u konce. Z Kábulu jsou evakuovány stovky diplomatů a jejich rodin, z hlavního města se ale snaží prchnout i tisíce Afghánců. 

Podle bývalého prezidenta Václava Klause není vítězství Tálibánu v Afghánistánu. V novém prohlášení svého institutu se nechal slyšet, že Západ doplatil na export a vnucování své kultury do zemí, které pro ni nejsou vhodné. „Porážka Západu, jíž dnes v Afghánistánu přihlížíme, je také porážkou české zahraniční politiky a měli bychom být schopni si to aspoň jednou přiznat,“ uvedl exprezident.

Podle Klause mezinárodní organizace a světové velmoci situaci v Afghánistánu podcenily. „Je to důkazem pokrytectví těch, kteří z dvě desetiletí trvající války masivně profitovali a měli na jejím prodlužování zájem bez ohledu na její skutečné výsledky," myslí si Institut Václava Klause (IVK).

Institut bývalého prezidenta k tomu prohlásil, že odmítá intervencionismus západních zemí, který je současně slabý oproti tradičním afghánským představám o uspořádání společnosti. „Rychlost zhroucení loutkové prozápadní afghánské vlády a její všestranně vybavené a Západem vyzbrojené armády ukazuje, že její opora v zemi byla nulová. Vysoká morálka bojovníků Tálibánu naopak potvrdila autentickou sílu odporu proti okupantům a pevné zakořenění Tálibánu v zemi a jejích tradicích. To není překvapivé. Afghánistán se vrací k režimu, který odpovídá charakteru místní společnosti více než experimenty s exportem liberální demokracie. Nepřipusťme proto hysterické snahy zneužít afghánské situace k roztočení nové vlny masové migrace do Evropy," uvedl IVK.  Celé prohlášení je k dispozici zde. Václav Klaus otevřeně o největším problému české politiky.

Zdroj: ivk.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili ojedinělou fosilii, jež nemá na planetě obdoby. Uvnitř 380 milionů let starého fosilního nálezu se totiž ukrývalo mineralizované srdce

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Vřes patří k podzimu. Nenáročnost, odolnost a krásné...

Sklizeň a uskladnění mrkve: Kdy sklidit mrkev a jak ji...

Zavřít reklamu