Svět se kvůli koronaviru opět uzavírá. Týká se to milionů obyvatel

Domácí 25. července 2021 | 06:23 — Ilona Cílková
Nákaza koronavirem ve světě opět nabírá na síle. Tokio po zahájení olympijských her ohlásilo dalších 1128 případů nákazy covidem-19. Podle agentury Reuters je nákaza v Japonsku v posledních týdnech na vzestupu a v celé zemi byl ve čtvrtek ohlášen nejvyšší denní přírůstek od ledna.
Další 3 fotografie v galerii
Nákaza ve světě opět nabírá na síle / Depositphotos

Nárůst nakažených pravděpodobně souvisí s novou variantou delta společně s nízkou proočkovaností v jihovýchodní Asii. Rychlý růst počtu případů hlásí Malajsie. Tamní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 15 902 nově nakažených, což je nejvíce od začátku pandemie. V Malajsii se nakazilo celkem přes 996 tisíc lidí a zemřelo 7718.

Nárůst nakažených hlásí Vietnam. Ve snaze zpomalit šíření koronaviru země uzavřela osmimilionovou metropoli Hanoj. Na veřejných místech tam platí zákaz shromažďování více než dvou lidí, otevřeny jsou jen vládní úřady, nemocnice a obchody se základním zbožím. V pátek úřady hlásily za den 7000 nových případů nákazy koronavirem, což je třetí nejvyšší denní přírůstek. Z toho však pouze 70 v samotné metropoli. Celkově má tato asijská země 87 000 potvrzených případů nákazy a 370 mrtvých.

Další asijskou zemí, která má problémy, je Indonésie. Na turisty vyhledávaném ostrově Bali se nedostává pro pacienty s covidem-19 kyslík. V neděli tam má skončit přísná uzávěra a úřady rozhodují, zda ji prodlouží. Indonésie má potvrzeno více než tři miliony nakažených, na komplikace po nákaze covidem-19 tam zemřelo 80 598 pacientů. Podle organizace Our World in Data je úmrtnost v Indonésii ve srovnání se světovým průměrem třikrát vyšší. 

Další zasaženou zemí je Barma. V zemi lidé čekají celé hodiny ve frontách na kyslík a těžce nemocní umírají doma, protože se bojí jít do špatně vybavených nemocnic, které nemají dostatek lůžek ani personálu. Covid-19 se rozšířil také do věznic včetně hlavní rangúnské věznice Insein, kde jsou lidé zadržení za protesty proti vojenskému převratu.

Problémy hlásí rovněž Austrálie. Země aktuálně eviduje nejvyšší počty nově zachycených nákaz od konce loňského léta a více než polovina ze zhruba 25 milionů obyvatel tento týden žila pod karanténními uzávěrami. V metropolitní oblasti města Sydney trvá lockdown už čtyři týdny a obyvatelé mají povoleno opouštět domov jen z vážných důvodů. Minulý týden bylo rozhodnuto o prodloužení uzávěry Sydney alespoň do konce měsíce. 

Nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední měsíce zaznamenaly Spojené státy. Pokračuje také nárůst počtu pacientů s covidem-19 v nemocnicích, kde podle federálních i regionálních úřadů v naprosté většině případů končí lidé, kteří ještě neabsolvovali očkování. Guvernérka státu Alabama Kay Iveyová v pátek prohlásila, že je čas „začít vinit neočkované lidi“. Další vlna přijde s jistotou. Biochemik ukázal na skupinu obyvatel, která bude velmi ohrožena.

Zdroj: reliefweb.int, bbc.comct24.ceskatelevize.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám rozhodně neměla uniknout

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám...

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A...

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Zavřít reklamu