Nejpodivnější olympiáda v dějinách. A nejenom pro Čechy

Domácí 24. července 2021 | 15:28 — Ilona Cílková
Po ročním odkladu začaly Hry letní olympiády v Tokiu. Kvůli koronaviru ale v podobě, kterou svět ještě nikdy v historii neviděl. Sportovci budou soutěžit bez diváků a testovat se budou na každém kroku. A již dnes je jisté, že to bude nejztrátovější olympiáda v historii.
Další 3 fotografie v galerii
Covid-19 dále komplikuje vývoj OH v Tokiu / Depositphotos

Koronavirus navíc dále komplikuje vývoj OH v Tokiu. Zrušen byl první zápas beachvolejbalového turnaje, kde měl vystoupit český ženský pár. V souvislosti s olympiádou Japonsko eviduje 127 případů nákazy. Jen za posledních 24 hodin přibylo v souvislosti s olympiádou 17 nakažených. Informaci přinesla americká televize CNN.

První ránu ale zasadilo tokijským olympijským hrám už jejich přeložení z loňska na letošek, učiněné v rámci boje s šířením nákazy covid-19. Letos v březnu pak ztrátu prohloubilo rozhodnutí pořadatelů zapovědět účast zahraničním divákům. Původně se předpokládalo, že do země zavítá přibližně milion zahraničních návštěvníků, aby mohli shlédnout sportovní výkony olympioniků a nasát jedinečnou atmosféru sportovního svátku. Počítalo se s tím, že během své návštěvy každý z hostí utratí v přepočtu průměrně necelých 7700 korun – jen za ubytování, jídlo, pití a dopravu. Takže rozhodnutí nepozvat zahraniční diváky připravilo japonskou ekonomiku o 7,7 miliardy korun.

Pozdější rozhodnutí neumožnit návštěvu sportovišť ani japonským divákům pak ekonomiku ochudilo asi o 2,9 miliardy korun, neboť domácí návštěvníci za ubytování či nákupy neutrácejí zdaleka tolik jako ti zahraniční.

„Statisticky platí, že například konzumace jídlo zahraničního návštěvníka v Tokiu navyšuje hrubý domácí produkt Japonska, neboť se příslušný výdaj počítá jako export z Japonska (do cizincova žaludku). Pokud však konzumuje Japonec v restauraci namísto svého domova, z hlediska dopadu na HDP se už nic moc nemění. Spotřeba jako spotřeba. HDP se počítá jako součet právě spotřeby, (čistých) exportů, investic a vládních výdajů," komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Rozhodnutí neumožnit účast tedy ani japonským divákům připravilo japonskou ekonomiku nejen o zmíněné 2,9 miliardy korun, ale také o podstatnou část ze 4,6 miliardy korun, tedy souhrnné ceny nevyužitých, vrácených vstupenek. Jenom neúčast přímých diváků, japonských i zahraničních, tak připravila japonskou ekonomiku o 7,7 + 2,9 + 4,6 = 15,2 miliardy korun.

Covid-19 se prokázal dosud u pěti českých sportovců. Všichni cestovali do olympijského Tokia na palubě jednoho charterového letu. Více jsme psali zde.

Zdroj: faei.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu