Nejpodivnější olympiáda v dějinách. A nejenom pro Čechy

Domácí 24. července 2021 | 15:28 — Ilona Cílková
Po ročním odkladu začaly Hry letní olympiády v Tokiu. Kvůli koronaviru ale v podobě, kterou svět ještě nikdy v historii neviděl. Sportovci budou soutěžit bez diváků a testovat se budou na každém kroku. A již dnes je jisté, že to bude nejztrátovější olympiáda v historii.
Další 3 fotografie v galerii
Covid-19 dále komplikuje vývoj OH v Tokiu / Depositphotos

Koronavirus navíc dále komplikuje vývoj OH v Tokiu. Zrušen byl první zápas beachvolejbalového turnaje, kde měl vystoupit český ženský pár. V souvislosti s olympiádou Japonsko eviduje 127 případů nákazy. Jen za posledních 24 hodin přibylo v souvislosti s olympiádou 17 nakažených. Informaci přinesla americká televize CNN.

První ránu ale zasadilo tokijským olympijským hrám už jejich přeložení z loňska na letošek, učiněné v rámci boje s šířením nákazy covid-19. Letos v březnu pak ztrátu prohloubilo rozhodnutí pořadatelů zapovědět účast zahraničním divákům. Původně se předpokládalo, že do země zavítá přibližně milion zahraničních návštěvníků, aby mohli shlédnout sportovní výkony olympioniků a nasát jedinečnou atmosféru sportovního svátku. Počítalo se s tím, že během své návštěvy každý z hostí utratí v přepočtu průměrně necelých 7700 korun – jen za ubytování, jídlo, pití a dopravu. Takže rozhodnutí nepozvat zahraniční diváky připravilo japonskou ekonomiku o 7,7 miliardy korun.

Pozdější rozhodnutí neumožnit návštěvu sportovišť ani japonským divákům pak ekonomiku ochudilo asi o 2,9 miliardy korun, neboť domácí návštěvníci za ubytování či nákupy neutrácejí zdaleka tolik jako ti zahraniční.

„Statisticky platí, že například konzumace jídlo zahraničního návštěvníka v Tokiu navyšuje hrubý domácí produkt Japonska, neboť se příslušný výdaj počítá jako export z Japonska (do cizincova žaludku). Pokud však konzumuje Japonec v restauraci namísto svého domova, z hlediska dopadu na HDP se už nic moc nemění. Spotřeba jako spotřeba. HDP se počítá jako součet právě spotřeby, (čistých) exportů, investic a vládních výdajů," komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Rozhodnutí neumožnit účast tedy ani japonským divákům připravilo japonskou ekonomiku nejen o zmíněné 2,9 miliardy korun, ale také o podstatnou část ze 4,6 miliardy korun, tedy souhrnné ceny nevyužitých, vrácených vstupenek. Jenom neúčast přímých diváků, japonských i zahraničních, tak připravila japonskou ekonomiku o 7,7 + 2,9 + 4,6 = 15,2 miliardy korun.

Covid-19 se prokázal dosud u pěti českých sportovců. Všichni cestovali do olympijského Tokia na palubě jednoho charterového letu. Více jsme psali zde.

Zdroj: faei.cz

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu