Svět se potýká s obřím problémem. Covidová katastrofa propuká naplno

Domácí 21. července 2021 | 10:54 — Ilona Cílková
Po Brazílii a Indii zasáhla covidová katastrofa, doprovázená značným počtem obětí, další stát. Masivní šíření varianty delta přivedlo Indonésii do kritické situace, kterou mnohé nemocnice dávno přestaly zvládat.
Další 3 fotografie v galerii
Nejlidnatější muslimská země se potýká se strmým nárůstem počtu infikovaných / Depositphotos

Nejlidnatější muslimská země se potýká se strmým nárůstem počtu infikovaných. Úřady to přičítají především šíření nakažlivější varianty delta. Ministr zdravotnictví Budi Gunadi Sadikin nedávno prohlásil, že za nárůstem nových případů z poslední doby stojí především varianta delta, která se dostala do země přes přístavy, do nichž připlouvá řada lodí z Indie. „Šíření této varianty je velmi rychlé," řekl. Podle zjištění vědců již varianta převládá například v desetimilionové metropoli Jakartě. Lékaři hlásí ubývající kapacity v nemocnicích a rovněž vážnější symptomy onemocnění u stále mladších lidí.

„Je jasné, že by Indonésie mohla být další zemí, kde se objeví cunami případů covidu-19," řekl listu The Wall Street Journal Dicky Budiman z Griffithovy univerzity v Austrálii. Situaci podle něj způsobuje pomalý start očkovací kampaně, nedostatečně testování a právě přítomnost varianty delta. Počet očkovaných v Indonésii navíc zůstává velmi nízký. Alespoň jednu dávku vakcíny dosud obdrželo ani ne 10 procent populace, kompletní očkování má za sebou asi šest procent lidí.

Kvůli nakažlivější variantě delta, která tvoří 99 procent sekvenovaných vzorků, počty nově odhalených případů covidu ve čtvrtmiliardové Indonésii strmě stoupají. Zatímco na počátku června úřady evidovaly kolem 5000 potvrzených nákaz za 24 hodin, minulý týden to bylo i více než 50 tisíc. Mnozí odborníci navíc upozorňují, že s ohledem na omezené testování je indonéská covidová realita mnohem dramatičtější. Například indonéský epidemiolog Griffithovy univerzity v Austrálii Dicky Budiman odhaduje, že skutečný počet případů je zhruba třikrát až šestkrát vyšší. 

Problém to neznamená pouze pro Indonésii, ale pro celý svět. Jak upozorňují experti, mohou tak vznikat nové mutace a varianty covidu. Podle odborníků se teď  svět potýká s obrovskou hrozbou, neboť neočkovaní lidé se můžou stát líhní nových mutací, tak jak jsme tomu byli svědky například v případě Indie.

„Neočkovaná populace, jakékoliv velkosti, je živnou půdou, na které si virus eventuálně vytvoří nové formy mutace, které budou pro ostatní populaci znamenat problém,“ řekla profesorka epidemiologie Susan Hasig na Tulane School of Public Health and Tropical Medicine. I nejnovější a nejproblémovější varianta delta vznikla jednoduše ve velké populaci, která nebyla chráněná. Virus mutuje zjednodušeně řečeno v nakažených lidech, přičemž záleží i na počtu lidí, ve kterých mutuje, jestli se konečná varianta viru stane slabší nebo silnější. Další vlna přijde s jistotou. Biochemik ukázal na skupinu obyvatel, která bude velmi ohrožena.

Zdroj: ourworldindata.org, guardian.comirozhlas.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu