Překvapivý průzkum. Na co Češi nejvíce spoléhají, když jim začne téct do bot

Domácí 19. července 2021 | 08:07 — Ilona Cílková
Češi podceňují možnost, že by jim zdraví mohlo vypovědět službu, a neberou odpovědnost za případné komplikace za svou. V mezních situacích se nespoléhají na vlastní síly a úspory, ani pomoc v rodině. Spoléhají hlavně na stát.
Další 3 fotografie v galerii
Češi si nepřipouští možnost, že by mohli vážněji onemocnět / Depositphotos

Příznivým zjištěním podle šetření je naopak to, jak moc jsou Češi připraveni pomáhat v případě, že by se na složitou životní křižovatku dostal někdo z jejich blízkých. „Lidé si obecně moc nepřipouštějí, že život má také své stinné stránky," uvedl k výsledkům šetření produktový ředitel NN Životní pojišťovny Michal Korejs. Většina Čechů je podle šetření připravena postarat se sama o finanční zajištění dětí a počítá i s finančním polštářem pro případ ztráty zaměstnání, nebo dokonce nutnosti vypořádat se s nenadálým odchodem živitele rodiny.

Pokud ale jde o vlastní zabezpečení – financování péče ve stáří, pomoc při pádu pod hranici chudoby či příchod dlouhodobé nemoci nebo invalidity, tak tam už se spoléháme více na stát, že se postará. Tak třeba více než polovina oslovených 500 Čechů spoléhá na stát v případě dlouhodobé nemoci a k 60 procentům se blíží počet těch, kdo se spoléhají na stát, pokud by se stali invalidními.

„Veřejnost spoléhá na setrvalý hospodářský růst a nepočítá s možným příchodem ekonomické recese. A stejně nemyslí ani na nečekané zdravotní problémy a jejich možné důsledky," popsal Korejs obecný postoj Čechů k řešení neočekávaných životních situací.

Polovina dotázaných se v šetření nechala slyšet, že plánuje pravidelně se starat o své rodiče v případě jejich nesoběstačnosti. A další pětina je odhodlána pomáhat jim alespoň občas. Žádnou pomoc neplánuje poskytnout jen jeden z deseti Čechů. „Jsme připraveni starat se o své blízké v případě potřeby více, než bývá zvykem v západní Evropě. To je dobrá zpráva o Češích i o síle našich rodinných vazeb," uvedl Korejs. Dodal však s odvoláním na dřívější průzkumy pojišťovny mezi Čechy, že to poslední, co si přejí, je to, aby jim museli pomáhat jejich blízcí zcela na úkor svého osobního i profesního života.

Podle údajů Českého statistického úřadu žije v českých domácnostech více než 1,1 milionu lidí se zdravotním postižením starších patnácti let. O mnohé z těchto lidí pečují doma jejich rodinní příbuzní, případně další blízcí. Těchto pečujících laiků je už více než půl milionu a jejich počet kvůli stárnutí české populace rok od roku narůstá.

Tito lidé, většinou jde o ženy středního nebo vyššího věku, jsou neviditelným pilířem celého sociálního systému, jelikož poskytují 70 až 90 procent dlouhodobé péče. „Mnozí z nich často nevědí, že mají nárok na státní podporu. Unikají jim tak tisíce korun měsíčně," upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Čechům výrazně zdraží elektřina. Bránit se dá, musíte ale vědět jak.

Zdroj: fxstreet.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu