Svět začíná ohrožovat další mutace. Úmrtnost v zemi, kde řádí, je velmi vysoká

Domácí 14. července 2021 | 07:56 — Ilona Cílková
V poslední době vzbuzuje velké obavy mutace lambda, kterou poprvé identifikovali v Peru. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji v polovině června zařadila do kategorie Variants of Interest (VOI) a aktuálně zkoumá, jestli by měla být přiřazena do skupiny nejnebezpečnějších variant, kam teď patří alfa, beta, gamma a delta.
Další 3 fotografie v galerii
Podle vědců je možné, že se koronavirus v některých populacích šíří jinak / Depositphotos

Lambda a nejvíce se šíří po Jižní Americe. Podle prvních odhadů je nakažlivější, ale bližší informace o nové variantě viru stále chybí. 

Obavy spojené s lambdou souvisejí především s děním v Peru, které teď má nejvyšší počet úmrtí na covid na hlavu. To ale ještě nemusí být efekt nové nebezpečnější varianty „Úmrtnost v Peru je hrozitánská. Teď je otázka, jestli za to může ta varianta, nebo ne. Na vysoké úmrtnosti se podílí kombinace toho, že tam nemají robustní zdravotnický systém a tohle ho úplně zahltilo. Pacienti pak nedostanou žádnou léčbu, takže jich pak umírá mnohem víc," popsal situaci v zemi Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd v rozhovoru pro Český rozhlas.

Podle vědce je možné, že se koronavirus v některých populacích šíří jinak. „V Peru je navíc jiné prostředí ve vyšší nadmořské výšce. Nákaza se šíří mezi indiány. Je možné, že se virus v některých populacích šíří jinak. Jenže k tomu nejsou žádná data. Z Peru teď žádná rozumná data, na kterých by se dala postavit seriózní statistika, nezískáme," uvedl Pačes s tím, že je potřeba počkat na další informace.

O variantě Lambda se toho ale stále moc neví. Zachycená byla v prosinci 2020 a označená teprve před necelým měsíce 14. června. Informací o tom, kde přesně mutace viru proběhla nebo jak je nebezpečná, je zatím málo. Podle viroložky Ruth Tachezy je v případě této varianty mutací sedm a nejvarovnější z nich nese označení L 452 Q. 

„U této mutace se předpokládá, že je zodpovědná za vyšší přenosnost. Množí se tak do vyšších hladin, člověk dostane větší virovou nálož a je tedy nakažlivější. Je to přímá úměra. Čím více viru v sobě máte, tím je větší šance, že někoho nakazíte," uvedla Tachezy.  „Vyšel článek, který ještě nebyl oponován a je na preprintovém serveru, kde v Chile analyzovali vzorky očkovaných zdravotníků a zjišťovali, jaké mají proti této variantě protilátky. Výsledkem je ochrana snížená dvakrát a třikrát," přibližuje viroložka.

Varianta lambda se dosud rozšířila do desítek zemí světa, jeden případ byl zatím zachycen i ve Středočeském kraji. Podle virologa a biochemika Libora Grubhoffera je potřeba mít se na pozoru. „Musíme z ní mít respekt, ale zatím je předčasné propadat panice," uklidňuje virolog. I po roce si stojí za svým názorem. Soňa Peková o třaskavém tématu současných dnů.

Zdroj: theconservation.com, irozhlas.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu