Neprofesionální jednání ministryně Maláčové

Domácí 07. dubna 2021 | 14:26 — Ilona Cílková
Nezaměstnanost zůstává v České republice nízká a podle prognóz by tak mělo zůstat i ve zbytku roku. Informaci uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém twitteru. Ekonomové však upozorňují, že podobné informování by si mohla paní ministryně odpustit.
Další 1 fotografie v galerii
Ministryně Maláčová by mohla upustit od neprofesionální praxe zveřejňování míry nezaměstnanosti na svém twitteru / Foto: ČSSD

Samotný údaj je velmi potěšující a překonal očekávání části analytiků, kteří počítali s tím, že míra nezaměstnanosti setrvá v březnu na únorové úrovni 4,3 procenta. 

Ministryně Maláčová by však mohla upustit od neprofesionální praxe zveřejňování míry nezaměstnanosti na svém twitteru. „Opakované zveřejňování takto zásadního, potenciálně kurzotvorného údaje polooficiálně, na twitterovém účtu ministryně, nesvědčí o nejvyšší možné míře profesionality resortu," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Ministryně Maláčová neopomněla připomenout, že příznivý vývoj míry nezaměstnanosti je dílem společného působení programů Antivirus a aktivní politiky zaměstnanosti. Programy Antivirus, uplatňované od loňského jara, skutečně zásadně přispěly a přispívají dosud k udržení nízké míry nezaměstnanosti. Ta je podle údajů Eurostatu v Česku nyní druhá nejnižší v EU, po Polsku. Částečně je ovšem za příznivým vývojem míry nezaměstnanosti také běžný, každoroční vývoj, kdy dochází k nárůstu zaměstnanosti z důvodu konce zimní sezóny a návratu k pracovní činnosti v exteriéru, například ve stavebnictví, lesnictví, povrchové těžbě či zemědělství.

Mezinárodní měnový fond ve své zveřejněné prognóze přitom neočekává žádný výrazný nárůst míry nezaměstnanosti v ČR ani ve zbytku roku. Ta by v Česku měla letos měla průměrně vykázat nejnižší úroveň v celé Evropě, tedy nejen v EU. Měla by tedy být za celý rok níže než ve Švýcarsku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu i než v Norsku, což jsou další evropské země s relativně velmi nízkou mírou nezaměstnanosti.

Jen poměrně slabý nárůst míry nezaměstnanosti však přispívá k tomu, že v Česku ani loni, ani letos příliš nepolevily inflační tlaky, které se z podstatné části odvíjejí od tlaků v oblasti mezd. Kvůli stále poměrně vysoké zaměstnanosti však mzdy neklesají tolik, jak by klesaly nebýt podpory státu, třeba právě ve formě programů Antivirus. Proto ani tolik neoslabují inflační tlaky a inflační očekávání.

Trh proto předpokládá, že Česká národní banka bude muset silné inflační tlaky krotit poměrně agresivním zvyšováním základní úrokové sazby. Ta by podle sázek trhu měla vzrůst ze současné úrovně 0,25 na 1,25 procenta během následujícího půldruhého roku. Představitelé ČNB však v poslední době vysílají signály, že se zpřísňováním své měnové politiky takto pospíchat nehodlají. Jak se bude situace kolem koronaviru vyvájet v létě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z...

Zavřít reklamu