Český boj o vakcínu Sputnik V začíná. Prezident Zeman už zná odpověď rektora Zimy
Ostrý spor o rozdělení dodatečné zásilky vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNtech mezi jednotlivé země Evropské unie skončil porážkou Rakouska, Česka a Slovinska, které se ve snaze získat vyšší množství očkovacích látek odmítly připojit ke kompromisu vyjednanému portugalským předsednictvím. Zmíněné země tak dostanou méně dávek očkovací látky z celkem desetimilionové várky, než mohly.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle českého premiéra kvůli sporu o solidární várku vakcín uchýlil ke kroku, ke kterému může směřovat i Česko. „Kurz si objedná milion sputniků. No a my o tom budeme také muset přemýšlet," připustil Babiš pro Deník N. Český premiér zároveň dodal, že vzhledem k tomu, že rozdělení vakcín nepovažuje za spravedlivé, také nepřistoupil na původní návrh dodávky 143 tisíc vakcín pro Česko.
Ruskou vakcínu Sputnik V zkoumá Evropská léková agentura. Prezident Miloš Zeman ale chtěl politické rozhodnutí vlády, která by umožnila aplikaci Sputniku i bez vyjádření unijního regulátora. Snažil se proto přenést své tažení za neschválenou ruskou vakcínu proti covidu-19 na akademickou půdu. Před pár dny oslovil rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, aby vědci Sputnik prozkoumali a přišli s doporučením, zda lze vakcínu v Česku používat. „Prezident republiky se po poradě s profesorem Romanem Prymulou v této věci obrátil na rektora Univerzity Karlovy, profesora Tomáše Zimu," uvedl tehdy mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka pokus zatáhnout UK do politického boje okomentoval ve čtvrtek pro Český rozhlas. Podle něj rektor Zima už prezidentovi odpověděl. „Pokud vím, rektor napsal prezidentovi v pondělí. A asi by bylo správné, aby na to reagoval pan prezident a neměl by se dozvídat odpověď ze sdělovacích prostředků. Za sebe mohu jen zopakovat to, co jsem už říkal. Sputnik považuji za vědecky vynikajícím způsobem vymyšlenou vakcínu. Nepochybuji o tom, že výsledky publikované v prestižním časopisu Lancet jsou správné," uvedl Konvalinka. Souhlasí s tím, že by se celá záležitost neměla politizovat. Podle biochemika bychom se měli k ruské vakcíně chovat úplně stejně jako ke všem ostatním vakcínám a nechat ji řádně schválit Evropskou lékovou agenturou.
Pro použití v Česku existuje možnost, že by vakcínu na doporučení Státního ústavu pro kontrolu léčiv schválil mimořádným způsobem ministr zdravotnictví. „Ale já tady naprosto souhlasím s ministrem Janem Blatným, že to nechce udělat. A za svoji osobu říkám, že v tomhle vidím pokus zatáhnout univerzitu do politického boje. To nepovažuju za správné," okomentoval situaci Jan Konvalinka. Vakcína Sputnik používá velmi chytrý přístup, který jsem neznal, říká Roman Prymula.