Jednoduchý způsob, jak přinutit lidi, aby se nechali očkovat. Stačí maličkost, radí vědec
Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra by očkovaní lidé by měli mít velké výhody. „Bude to sice vůči neočkovaným nefér, ale když se nám tímto nátlakem podaří ostatní přinutit, aby se naočkovali, bude to jedině dobře," myslí si Jaroslav Flegr.
Podle něj očkování ztlumí šíření epidemie. „Pořád ale bude existovat pravděpodobnost, že i očkovaný člověk může nákazu přenést, i když je to málo pravděpodobné. Čert nikdy nespí," uvedl vědec pro CNN Prima News. On sám by po očkování roušku neodložil.
Jaroslav Flegr také připomněl, že epidemii můžeme zastavit masivním trasováním a testováním. „Ještě nějakou dobu budeme mít nemocnice přeplněné a nebudeme moct rozvolňovat. V mezičase bychom měli vybudovat pořádné kapacity na testování, dvacetkrát větší než teď. Také bychom měli resuscitovat zpátky hygienu, která nyní netrasuje. To nám pomůže vrátit se do života. Jinak se budeme plácat v lockdownech," upozornil Flegr.
O výhodách pro očkované mluvil v pátek i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle ministra budou mít očkovaní v budoucnu při rozvolňování jisté výhody. Až nastane čas k rozvolnění, budou některé činnosti podmíněny negativním testem na covid-19. Občanů, kteří v té době již budou mít obě dávky vakcíny, se testování týkat nebude. „Je to i motivace pro lidi, kteří se o očkování teprve rozhodují," vysvětlil Blatný.
„Očkování lidé jsou minimální hrozbou pro sebe i své okolí. Jak se bude očkování rozšiřovat, budeme zvětšovat možnosti a priority, které bude mít naočkovaný člověk. To je ta správná cesta," uvedl ministr na tiskové konferenci.
S výhodami pro očkované souhlasí také ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský. „Dejte očkovaným lidem privilegium a nenuťte je nosit roušky a netvrďte, že jsou nebezpeční stejně jako ti, kteří se nenaočkovali," uvedl Hostomský pro CNN Prima News. Čísla jsou horší, než jsme čekali. Evropa je na prahu další vlny.