Vláda chystá nový covidový program. Kdo na něj dosáhne a koho naopak znevýhodní

Domácí 06. března 2021 | 11:09 — Ilona Cílková
Vláda chystá nový covidový program pro podnikatele. Má se jmenovat "Covid Nepokryté náklady" a konečně by měl vycházet z propadu tržeb. Kompenzace však znevýhodní ty podnikatele, co s pandemií důmyslně bojují.
Další 2 fotografie v galerii
Vláda chystá nový kompenzační program pro podnikatele / Depositphotos

Na nový program dosáhnou ti podnikatelé, jejichž obrat v době pandemie poklesl o 40 a více procent v porovnání se stejným obdobím posledního předpandemického roku, tedy 2019. Pokud tedy daný podnikatel v době pandemie utrpěl v porovnání s rokem 2019 pokles tržeb o 40 a více procent, od takto vzniklé ztráty se odečtou prostředky, které případně čerpal z již existujících podpůrných a záchranných programů, jako je Antivirus.

Výsledek takového odečtení představuje "nepokryté fixní náklady", přičemž stát bude připraven v rámci nového programu kompenzovat 60 procent z nich, maximálně však do výše 40 milionů korun. Program by měl být v rámci svých výzev členěn čtvrtletně. První výzva se tedy bude vztahovat k rozhodnému období prvního letošního čtvrtletí, tj. období od 1. ledna do 31. března.

Firma nebo OSVČ tedy musí být v tomto období ve ztrátě a zároveň musí vykazovat zmíněný alespoň 40procentní propad tržeb v porovnání se stejným obdobím roku 2019. Při splnění těchto podmínek podnikatel tedy může žádat o podporu v rámci programu Covid Nepokryté náklady, pokud tedy ještě zároveň platí, že k 31. prosinci 2019 nebyl v úpadku, likvidaci, nespolehlivým plátcem, nespolehlivou osobou, ani nečelil kolektivnímu insolvenčnímu řízení.

„Je příznivé, že nový program konečně vychází z parametru tržeb, resp. jejich poklesu. Není tedy koncipován dle počtu zaměstnanců. Problematické je však to, že navrhuje kompenzovat pouze 60 procent nepokrytých fixních nákladů," komentuje nový program ekonom Lukáš Kovanda. Řada podnikatelů již v druhém roce pandemie nemá dostatek rezervních prostředků, aby pokryla ze svého zbylých 40 procent nákladů. Kompenzace by měla činit spíše 70 až 90 procent, v závislosti na velikosti podniku, kdy nejvyšší procentuální kompenzace by šla podnikům nejmenším.

Dalším sporným číslem v navrhovaném programu je podle Kovandy cifra 40procentního a vyššího poklesu tržeb. I zde je vláda až příliš přísná. „Kompenzovat by měla spíše již při 30procentním a vyšším poklesu tržeb. Kompenzace při 40procentním a vyšším propadu tržeb totiž například v oblasti gastronomie bude znevýhodňovat ty podnikatele, kteří na pandemickou situaci pružně zareagovali třeba otevřením výdejních okének s pokrmy," upozorňuje Kovanda. Často kvůli tomu jejich tržby klesají třeba o třetinu, takže na podporu v rámci nového programu by to ještě nestačilo. Zato by na ni dosáhl konkurent, který se výdejní okénko nenamáhal otevřít, takže mu tržby klesly o mnohem více. O více než 40 procent. Česko je v katastrofické situaci. Tři týdny současného lockdownu nepomůže, varují experti.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu