Češi se činí. V jedné věci tak nemají v rámci Evropské unie konkurenci

Domácí 31. prosince 2020 | 12:35 — Ilona Cílková
Češi v loňském roce utratili za alkoholické nápoje historicky rekordní sumu a v Evropské unii takřka nemají konkurenci. Ze svých peněženek vytáhli bezmála 93,5 miliardy korun, tedy zhruba dvojnásobek toho, co utratili v polovině devadesátých let.
Další 2 fotografie v galerii
Češi za alkohol utratí obrovskou sumu peněz / Depositphotos

V roce 2018 přitom za pivo, víno a lihoviny dali při svých nákupech v obchodech celkem 89,2 miliardy korun. V roce 2017 to přitom bylo 78,7 miliardy korun. Češi tak v současnosti utrácí za alkohol zhruba dvojnásobek toho, co v polovině 90. let, kdy se jejich výdaje za pivo, víno a lihoviny pohybovaly v tehdejších cenách kolem úrovně 45 miliard korun. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Eurostatu.

Od poloviny 90. let však klesl podíl výdajů za alkoholické nápoje na celkových spotřebitelských výdajích Čechů. V roce 1995 tento podíl činil 5,4 procenta, do roku 2008 pak poklesl na rovná tři procenta. Poté však došlo k jeho opětovnému navýšení, takže v roce 2019 činil 3,4 procenta. To Českou republiku řadí na 4. místo v EU, neboť vyšší podíl vykazují už jen všechny tři Baltské státy.

Pokles podílu alkoholu na spotřebitelských výdajích, k němuž v posledním čtvrtstoletí došlo, lze jen zčásti připsat zdravějšímu životnímu stylu, kteří dnes Češi nepochybně vedou.

Mnohem více než v polovině 90. let se dnes stravují v restauracích a hospodách. Vždyť loni utratili dle odhadu na základě dat Eurostatu v restauracích, hospodách a kavárnách rovněž rekordní sumu takřka 180 miliard korun, tedy o zhruba 100 miliard korun více než ještě v roce 2000. Jejich výdaje za restaurace, hospody či kavárny tedy narůstají citelně rychleji než výdaje za alkoholické nápoje v obchodech.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy lze přitom předpokládat, že podstatnou část výdajů za alkohol, které by před čtvrtstoletím realizovali ještě v obchodu pro domácí spotřebu, dnes realizují právě v některém z veřejných stravovacích zařízení. Místo lahváče v obchodu na rohu si dnes zkrátka častěji než před čtvrtstoletím dávají "jedno" v restauraci. Letošní koronavirové krize s tímto jistě zamíchá, ale jen přechodně, po jejím odeznění lze sázet na pokračování popsaného trendu. Rok 2021 bude těžký a plný změn. Co všechno se pro domácnosti změní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Zavřít reklamu