Experti k rozvolňování. Jedna věc se nám škaredě vymstí a nebudeme vědět, kde opět utáhnout šrouby

Domácí 30. listopadu 2020 | 09:14 — Ilona Cílková
Česká republika ve čtvrtek 3. prosince přejde v rámci systému PES do třetího stupně. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra se mělo s rozvolněním počkat. Za stanovených okolností se totiž Flegr obává, že nebude možné rozlišit, kolik nových případů nakažených bude pocházet ze škol, a kolik z jiných míst.
Další 3 fotografie v galerii
Vláda v neděli odhlasovala přechod země do třetího stupně indexu PES a s tím související rozvolnění / Deposipthotos

Vláda v neděli odhlasovala přechod země do třetího stupně indexu PES a s tím související rozvolnění. A to i přesto, že se ještě v neděli šest krajů pohybovalo ve čtvrtém stupni rizika.

Podle imunologa Václava Hořejšího by ze strany vlády bylo vhodnější, pokud by o rozvolnění rozhodla až ve chvíli, kdyby ve třetím stupni byly všechny okresy a kraje. „Já se domnívám, že nejopatrnější by z jejich strany bylo, kdyby se přesun do třetího stupně stal tehdy, až budou i ostatní kraje a regiony ve třetím stupni," říká Hořejší v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Rozvolňování podle něj nebude mít za následek prudké zhoršení epidemie. I tak jsou ale počty denních přírůstků stále vysoké. Stejné počty denních přírůstků měl Izrael, když zavíral zemi. „Teď jsme na desetkrát horších číslech než v nejhorších chvílích na jaře. Ale máme nějaký systém, který je dle mého názoru připravený zodpovědně," vysvětluje.

Se současnou podobou rozvolňování není spokojen evoluční biolog profesor Jaroslav Flegr. Ten pro CNN Prima News uvedl, že se mělo počkat, jak se projeví na počtu nakažených školní docházka. „Nemělo se s tím přijít ve čtvrtek, ale alespoň v pátek, aby bylo jasné, jak se na počtu nakažených projeví změna školní docházky. Výrazný nárůst totiž podle mě přijde právě až ve čtvrtek. Takto asi nepůjde rozlišit narůst způsobený rozvolněním jiných opatření, které přijde 3. prosince. Obojí může splynout," míní profesor.

Flegr je přesvědčen, že v následujícím týdnu počet nakažených poletí směrem vzhůru. „Jsem si dokonce jistý, že se bude muset něco znovu utáhnout. Ale špatné je, že se nebude vědět, co přesně," dodává.

Před rychlým rozvolňováním dlouhodobě varuje i šéf České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj hrozí, že si lidé užijí Vánoce, a po Novém roce budeme mít ještě větší problém. „Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. „Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní," dodal.

Podle Kubka nemáme epidemii stále pod kontrolou. Čísla pozitivně nakažených sice klesají, ale bohužel klesá i počet prováděných testů. Stále jsme na tom mnohem hůře než jsme byli na jaře, varuje Kubek. Stávající opatření epidemii nezastaví. Musíme přitvrdit a nedělat nesmyslné kroky, vyzývá lékař.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Nezapomeňte o azalky pečovat i po jejich odkvětu. Příští...

Zavřít reklamu