Třetí vlna se nám nevyhne. Situace je stále extrémně vážná, varují experti

Domácí 23. listopadu 2020 | 07:16 — Ilona Cílková
Nemáme zdaleka vyhráno a třetí vlna koronavirové epidemie nás zcela jistě nemine. V lednu a v únoru se bude Česká republika zřejmě potýkat s dalšími návraty epidemie koronaviru SARS-CoV-2, varuje stále více vědců a lékařů.
Další 3 fotografie v galerii
Pandemii vyřeší až vakcína / Depositphotos

Před třetí vlnou pandemie tento týden varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle představitelů organizace byla evropská reakce na druhou vlnu neúplná. Pokud vlády zopakují dřívější chyby, očekává organizace třetí vlnu pandemie začátkem roku 2021.

Dramatické zhoršení vývoje pandemie koronaviru musí Evropa podle WHO řešit proto, že během léta zaspala a dostatečně se nepřipravila na podzimní nárůst případů nákazy. Odborník organizace na covid-19 David Nabarro se domnívá, že třetí vlna na kontinentu udeří už na začátku roku 2021, tedy ještě před uvedením vakcíny na trh.

Evropa si podle něj vůbec nevzala příklad z přístupu asijských zemí. „Je nezbytné na virus zareagovat rychle, silně a rozhodně. A to především na začátku, když se virus šíří stále velmi pomalu v různých komunitách. Pokud zareagujete polovičatě, problém se velice rychle prohloubí," míní Nabarro.

K tomu, že třetí vlna přijde se přiklání i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. „Ale epidemie neskončí, my zbrzdíme její rychlost, ale nezastavíme ji a nezničíme,” zdůraznil Dušek. Virus způsobující onemocnění covid-19 podle něj v Česku zůstane a zřejmě si nenechá ujít i období, ve kterém jsou pravidelně nejrozšířenější onemocnění dýchacích cest.„Jdeme do období vrcholu všech respiračních onemocnění, v lednu či únoru budeme stále bojovat s návraty, ale musíme udělat vše, aby nebyly nekontrolované,” prohlásil Dušek v České televizi. 

Třetí vlnu nevylučuje ani ministr zdravotnictví Blatný. „Obecně tím, že se bude uvolňovat, tak dojde ke zvýšení mobility a zbrzdí se pokles. Aby šel pokles dolů tak rychle, jako je to teď, k tomu by docházelo jen tehdy, pokud bychom drželi nejpřísnější opatření. Jestli to bude nebo nebude třetí vlna, teď říct nedokážu, ale vyloučit to nemohu," řekl ministr v televizi CNN Prima News.

Zprávy o třetí vlně pandemie přichází i ze světa. Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí zaznamenalo tento týden zvýšené počty nakažených. „Třetí vlna epidemie nemoci COVID-19 je v plném proudu," uvedl ministr zdravotnictví. „Situace je extrémně vážná," dodal. Virus je v Evropě déle, než se předpokládalo, říká český imunolog.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Korálové útesy bohužel stále umírají. Nebudou už dále poskytovat své služby životu na planetě

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Zavřít reklamu