Na normální Vánoce by bylo lepší zapomenout. Experti se děsí rozvolňování a třetí vlny

Domácí 14. listopadu 2020 | 09:02 — Ilona Cílková
Vánoce se nezadržitelně blíží a mnoho lidí si klade otázku, jaké letos budou. Zatímco ministr obchodu tlačí na rozvolňování, experti mají obavu, že vánoční nákupy spustí novou vlnu. Letošní svátky se tak zcela jistě budou vymykat normálu v mnoha ohledech.
Další 3 fotografie v galerii
Odborníci varují před rychlým rozvolňováním / Depositphotos

V současnosti platí řada omezení. Zbrzďování epidemie v ČR je spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, alespoň to předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací. Tlaky na rozvolňování jsou ale enormní. A odborníci bijí na poplach. Podle nich by se v opatřeních mělo pokračovat, protože nemáme zdaleka vyhráno. Navíc se obávají, že se lidé budou víc potkávat a davy nakupujících v obchodních centrech epidemii výrazně zhorší.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by rád otevřel všechny obchody a služby už začátkem prosince. Vývoj epidemie nemoci covid-19 tomu prý nasvědčuje. „Myslím, že je to rozehrané dobře. Když budeme dodržovat pravidla, na začátku prosince budeme moci začít otevírat,“ řekl Havlíček pro deník Právo. „Naší ambicí je, aby se otevřelo všechno,“ dodal ministr průmyslu a obchodu. Přesné datum Havlíček neuvedl, otevření obchodů se podle něj musí řídit protiepidemickým systémem tzv. PES. Naznačil ale, že by to mohlo být v týdnu mezi 28. listopadem a 5. prosincem.

Už 18. listopadu se vrátí děti z prvních a druhých tříd do lavic. Nesouhlas s tímto rozhodnutím vyjádřil evoluční biolog Jaroslav Flegr, který je přesvědčen, že epidemie se znovu rozjede. „Jestli tím chtějí přiživit epidemii, tak je to samozřejmě ten nejlepší způsob. Pokud chtějí uvolnit kapacity v domovech seniorů, výhledově, snížit počty pacientů s chorobami srdce, nadváhou, cukrovkou a poruchami imunity, tak toho určitě tímhle způsobem dosáhnou v současné době nejlépe," řekl Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že souhlasí, aby se školáci vrátili do lavic, ale rozhodně ne už v nadcházejícím týdnu.

Před přílišným optimismem varuje i imunolog Václav Hořejší. Situace se sice v České republice zlepšuje, ale příliš pomalu na to, aby vláda opatření rychle zrušila. „I kdyby to kleslo na úroveň desetkrát menší než dnes, tak čísla nakažených, hospitalizovaných, úmrtí a podobně by byla stále horší než na jaře, kdy se všechno zavíralo. Ale vsadil bych se o hodně vysokou částku, že to tak rychle nepůjde. Kdyby čísla během příštích dvou týdnů klesla čtyřnásobně, tak jsme na úrovni dnešního Německa, které bije na poplach a všechno zpřísňuje. Pokud všechno otevřeme, tak je úplně jasné, že po Novém roce budeme mít novou vlnu," říká Hořejší.

Proti rychlému rozvolňování je i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Považuji to za úplně zásadní věc, aby lidé vydrželi. Uvědomme si, že jsme pořád na devíti tisících nakažených denně. To je číslo, ze kterého jsme byli osypáni v předchozích měsících a teď bychom za něj měli být rádi? Ne, určitě není doba na nějakou euforii. Sice jsme to zastavili, ale okamžitě vše rozvolnit nelze, potřebujeme sjet dolů a pak to samozřejmě možné bude. Potřebujeme postupovat uvážlivě, abychom tady o Vánocích nemuseli sedět pod zámkem," varuje Prymula. Stávající opatření epidemii nezastaví. Musíme přitvrdit a nedělat nesmyslné kroky, vyzývá lékař.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější...

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zavřít reklamu