Onemocnění COVID-19 může vést i k náhlým a neočekávaným úmrtím

Domácí 05. listopadu 2020 | 08:36 — Ilona Cílková
Ve středu přibylo v Česku 15 729 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. A co hůř, v úterý byl v Česku zaznamenán zatím nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí za jeden den. Podle aktuálních informací zemřelo 223 lidí.
Další 3 fotografie v galerii
Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem roste / Depositphotos

Lékaři v Ústavu soudního lékařství FN u sv. Anny v Brně a LF MU prokázali ohledně onemocnění COVID-19 v poslední době nový fenomén. Tím je vzrůstající počet pitev provedených za účelem zjištění příčiny smrti u náhlých úmrtí osob mimo zdravotnická zařízení, kdy byla jako bezprostřední příčina smrti diagnostikovaná virová pneumonie v důsledku onemocnění COVID-19.

S první jarní vlnou pandemie onemocnění COVID-19 odborníci soudního lékařství spíše očekávali, že na zemřelého člověka s touto nemocí narazí víceméně náhodně, a to pokud zemře například v důsledku dopravní nehody nebo úrazu.

„Přes opakované testování podezřelých případů od letošního března byl u nás první případ onemocnění COVID-19 potvrzen při pitvě až 22. září. Od té doby do konce října jsme měli celkem 32 takových případů, kdy lidé zemřeli doma, aniž by byla známa příčina,“ uvedl MUDr. Tomáš Vojtíšek, Ph.D., přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU a dodal: „V 75 procentech z těchto 32 případů byla bezprostřední příčinou smrti virová pneumonie v důsledku onemocnění COVID-19, dalších 16 procent byly trombotické stavy spojené se smrtící plicní trombembolií (poruchy krevní srážlivosti),  a u tří osob nebyla souvislost úmrtí s koronavirem prokazatelná.“

V posledním říjnovém týdnu infikované zemřelé osoby tvořily již celou čtvrtinu všech pitev provedených v ústavu, průměrný věk pitvaných byl 69 let. „I přes zatím statisticky relativně malý počet případů se ukazuje, že onemocnění COVID-19 má potenciál vést k náhlým, respektive neočekávaným úmrtím mimo zdravotnické zařízení, aniž by v aktuální době byla ještě omezena dostupnost lůžkové nemocniční péče v důsledku jejího přetížení. Doposud přitom téměř u všech nemocných v ČR docházelo ke smrti až během hospitalizace,“ doplnil přednosta a soudní lékař Tomáš Vojtíšek.
 
Ačkoliv je u zemřelých osob nižší předpoklad infekčnosti než u živých pacientů, pitvy se v Ústavu soudního lékařství FNUSA a LF MU provádí za přísného používání ochranných pomůcek stejně jako na intenzivních lůžkách v nemocnici. Vzhledem k nutné opatrnosti a pečlivosti trvá vlastní pitva zhruba dvě hodiny, zpracování a vyhodnocení celého případu je záležitostí mnoha hodin, včetně pečlivého vyhodnocení laboratorních a mikroskopických vyšetření. Kolaps nemocnic se přiblížil. Podle lékařů přijde v listopadu naprostá apokalypsa.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal. Přes půl roku můžete na Ještědu jezdit lanovkou už od 370 Kč

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky?...

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Zavřít reklamu