Kolaps nemocnic se přiblížil. Podle lékařů přijde v listopadu naprostá apokalypsa

Domácí 27. října 2020 | 09:52 — Ilona Cílková
Dosavadní restrikce nefungují a v Česku se opět zpřísňují koronavirová opatření. Vláda nařídila noční zákaz vycházení s výjimkou nezbytných cest a nařídila homeoffice. Omezení platí od středy 28. října do půlnoci v úterý 3. listopadu, kdy by měl skončit nouzový stav. Podle odborníků jsou tato opatření stále nedostatečná.
Další 3 fotografie v galerii
Epidemii se stále nedaří dostat pod kontrolu / Depositphotos

Ke kritikům patří šéf Lékařské komory Milan Kubek, který dlouhodobě upozorňuje na možný kolaps nemocnic. Podle něj vláda svou metodou postupného omezování škodí ekonomice více, než kdyby přistoupila k lockdownu, ke kterému se odhodlali na příklad v Izraeli.

„Přiznám se, že opatření vnímám s určitou rozpačitostí," řekl Kubek pro CNN Prima NEWS.„Vláda se snaží ukázat, že tu situaci můžeme zvládnout bez vážných ekonomických ztrát, ale tu dobu jsme měli před jedním či dvěma měsíci," zdůraznil Kubek.

Kubek dlouhodobě upozorňuje, že české nemocnice čeká kolaps. Podle něj nás čeká v druhém listopadovém týdnu naprostá apokalypsa. „Podle současných dat vlády na to dojde 9. až 10. listopadu," odhaduje Kubek, kdy dojde k naprostému zahlcení nemocnic. „V momentě kdy budou nemocnice zahlcené pacienty s covidem, pak se život ohrožujícím stavem stává v uvozovkách obyčejný zánět slepého střeva," říká Kubek.

Další problém šéf ČLK vidí v tom, že stát zatím nepřistoupil k vymáhání porušování pravidel. On sám je zastáncem toho, aby policie na dodržování důsledně dbala. Jiné cesty není, neboť lidé si stále neuvědomují závažnost situace.

Podle Kubka by byl pro ekonomiku mnohem přívětivější lockdown, než aktuální postup vlády, kdy opatření vyhlašuje pomalu a tzv. salámovou metodou. Kubek by byl pro radikální řešení. Nevyhnutelný je lockdown, takový jaký byl v Izraeli. „Pokud to neuděláme my, ekonomika se zastaví samovolně," míní. 

A jak si stojí v současné době v populačně srovnatelný Izrael? Zatímco Česko má za sebou rekordní neděli co do počtu nově nakažených, čísla z Izraele jsou výrazně nižší a židovský stát si může dovolit postupně uvolňovat přísná restriktivní opatření. Izraelský lockdown si nicméně vyžádal velké ekonomické škody, do ulic vyšlo mnoho lidí, kteří přišli o práci nebo o živnost. Jsme v obrovském průšvihu. Po pandemii prudce stoupne počet onemocnění, říká český lékář.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější...

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zavřít reklamu