Vzepřeli se byrokratům z Bruselu a staví si další plot proti migrantům
Informoval o tom v Budapešti ministr řídící úřad vlády János Lázár. Náklady na výstavbu oplocení by podle předběžných zpráv měly dosáhnout 38 miliard forintů (123,6 milionu eur). Důvodem posilování pohraniční linie je podle Lázára očekávaný tlak ze strany ilegálních migrantů v roce 2017.
Součástí projektu je vybudování několika hotspotů u hranic, kde budou pracovníci Úřadu pro občanství a přistěhovalectví přebírat od cizinců žádosti o azyl. V první etapě vybudují tuto infrastrukturu s kapacitou 400 lidí. Ministr dodal, že nynějších 600 žadatelů, kteří jsou umístěni v otevřených, případně uzavřených táborech, přemístí do příhraničních hotspotů.
Maďarsko loni v září dokončilo na svých 175 kilometrů dlouhých hranicích se Srbskem plot, jehož výstavba trvala jen zhruba dva měsíce. Existující pohraniční bariéru preventivně posílí ještě druhá, mohutnější linie oplocení.
Protimigrační bariéra stojí už i na maďarsko-chorvatských hranicích a Budapešť avizovala plány i na výstavbu plotu na hranicích s Rumunskem. Drátěné zábrany jsou rozmístěny i v okolí maďarsko-slovinského hraničního přechodu Tornyiszentmiklós-Pince.
Maďaři jako jedni z prvních v Evropě pochopili, že plot je jediná cesta, jak se ubránit nechtěných migrantům. Ze strany Bruselu za to však sklidili a nadále sklízí obrovskou kritiku.
Maďarská vláda si však i nadále stojí za svým názorem, že je její povinností chránit hranice země proti ilegálním migrantům. A má pravdu!