Skryté nebezpečí viru. Zmutoval a adaptuje se na člověka, tvrdí lékař
To vytváří podmínky, aby se infekce začala rychleji šířit, myslí si profesor Jiří Beneš přednosta Kliniky infekčních nemocí na Bulovce. Vláda v pondělí schválila, že od 1. září nebude povinná karanténa při kontaktu s nakaženým koronavirem 14 dní, ale pouhých 10. Je to dobře? „Doba vylučování viru se nemůže vyjádřit přesně na dny. U jednotlivých lidí se to může lišit, takže zkrácení vyjadřuje to, že u naprosté většiny lidí je vylučování viru ukončeno už desátý den," uvedl Jiří Beneš pro Radiožurnál.
Provádění opatření se podle přednosty Kliniky infekčních nemocí projeví s latencí až tří týdnů. „Je velmi těžké hodnotit, protože efekt každého opatření bude znám až dodatečně, ale vážím si toho, že je to řečeno s takovým předstihem a lidé mají čas se připravit," doplňuje.
„Kdyby koronavirus slábnul, bylo by to už publikováno v nějakých vědeckých článcích. Máme prostředky na to, aby bylo možné přečíst virový genom a pokud by se ten virus měnil, tak by se měnil geneticky,“ popisuje Jiří Beneš.
Do jisté míry je ale podle něj možné, že se více adaptuje na člověka. To by znamenalo, že bude snáze přenosný a bude mít tendenci způsobovat lehčí onemocnění, aby se více šířil.
Molekulární bioložka Soňa Peková neočekává žádnou druhou vlnu infekce. „Druhá vlna není nějak oficiálně definovaná. Nárůst počtu případů může klidně nastat už začátkem školního roku," myslí si Jiří Beneš.
„Pro mě zvýšení počtu případů neznamená nic alarmujícího. Závažná informace by byla, kdyby došlo k výraznému zvýšení počtu těžkých případů. Samotný počet pozitivních jedinců nic neříká,“ tvrdí infekcionista. Připravte se na nejhorší. Máme před sebou obtížné měsíce, říká Prymula.