Prezidentův seznam smrti! Kdo na něm je?

Domácí 14. února 2017 | 02:59 — Ilona Cílková
Litviněnko, Němcov, Politkovská, Berezovský či Magnitský. Co mají společného? Všichni kritizovali režim Vladimira Putina a dnes už nežijí.
Další 4 fotografie v galerii
Všichni mrtví měli jeden společný znak. Kritizovali tajné služby / Shutterstock

Mnoho vražd je dodnes neobjasněných. V případě známého agenta Litviněnka sahají nitky podezření až do Kremlu.

Boris Němcov
Známý opoziční politik byl zastřelen před dvěma lety hned vedle Kremlu. Pár hodin poté, co burcoval lidi na protest proti válce ve východní Ukrajině, ho nedaleko Kremlu čtyřmi ranami do zad zastřelili neznámí útočníci. Ruská opozice tvrdí, že vraždu politika si objednalo vedení země. Pětapadesátiletý Němcov prý krátce před smrtí připravoval k vydání zprávu o účasti ruských vojáků v ozbrojeném konfliktu na východě Ukrajiny.

Boris Berezovský
Ruský miliardář utekl z Ruska poté, co se dostal do nemilosti ruského prezidenta Putina. Našli ho mrtvého v jeho domě v Anglii. Tělo 67letého Berezovského našli v zamčené koupelně v jeho domě v Ascotu, západně od Londýna. Bývalý přítel Berezovského nevěří, že Berezovského smrt by mohla být sebevraždou. Berezovskij patřil v 80. a 90. letech k lidem, kteří v bývalém Sovětském svazu během privatizace bank, ropných a leteckých společností a médií získali obrovský majetek a vliv. Byl velkým přítelem tehdejšího prezidenta Borise Jelcina.

Od roku 2000, kdy utekl z Ruska do Británie, kde žil pod jménem Platon Yelenin, se stal jedním z nejostřejších kritiků Jelcinova nástupce Vladimira Putina. V roce 2003 získal v Británii politický azyl. V Rusku byl v nepřítomnosti odsouzen na 13 let vězení za vytunelování automobilky AvtoVaz.

Alexander Litviněnko
Bývalý agent sovětské tajné služby KGB a později ruské Federální bezpečnostní služby Litviněnko, žijící v exilu v Británii, zemřel v Londýně v roce 2006 po vypití čaje otráveného radioaktivním poloniem. Ze zosnování své smrti obvinil ruského prezidenta Putina a svého bývalého zaměstnavatele, tajnou službu FSB.

Litviněnko patřil k nejhlasitějším kritikům ruské tajné služby. Obviňoval ji z toho, že stála za útoky na obytné domy v Moskvě a v dalších ruských městech, při nichž v roce 1999 zahynulo přes 300 lidí. Vláda z útoků obvinila čečenské separatisty a spustila krvavou ofenzívu v Čečensku.

Zdá se, že nemít rád Putina a veřejně ho kritizovat příliš neprospívá dlouhověkosti!

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu