Častěji si na život sahají muži, a to obvykle v pondělí, informoval o tom Český statistický úřad

Domácí 30. prosince 2021 | 14:26 — Anna Novotná
Přesto, že od vzniku samostatné České republiky u nás počet sebevražd klesá, stále se v tomto ohledu držíme nad evropským průměrem. Častěji si na život sahají muži, a to obvykle v pondělí. Nejvíce sebevražd se stalo v Libereckém kraji. Informoval o tom Český statistický úřad.
Svůj život vědomě dobrovolně častěji ukončují muži než ženy / Depositphotos

V roce 2020 bylo spácháno 1 224 sebevražd a tyto skutky se tak podílely z 0,95 % na všech úmrtích. Absolutně nejnižší hodnotu v tomto století zaznamenal rok 2019, kdy u nás vlastní rukou zemřelo 1 191 osob.

Svůj život vědomě dobrovolně častěji ukončují muži než ženy. „Podíl mužů na sebevraždách začal výrazněji narůstat od devadesátých let dvacátého století. V roce 2020 muži spáchali 82 % všech sebevražd,“ řekla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Sebevraždy nejsou páchány během roku stejnoměrně. Maxima jsou dosahována v jarních měsících a v první polovině léta. „Během podzimních měsíců sebevražednost klesá až k prosincovému minimu,“ upozornila Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Sezonní profil sebevražednosti je tak inverzní k sezonnímu profilu celkové úmrtnosti, která běžně dosahuje nejvyšších hodnot v zimních měsících a březnu. Z pohledu dnů týdne obecně platí, že nejvíce sebevražd je pácháno v pondělí (průměrně 4,4 v poslední dekádě). Během dalších dní pracovního týdne se sebevražednost snižuje a nejnižší hodnoty jsou zaznamenávány během víkendu, zejména v sobotu (3,5 sebevraždy).

Počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel je tradičně nejnižší v Kraji Vysočina. Na aktuálním druhém a třetím místě s nejnižší mírou se díky nejvýraznějšímu poklesu ve druhé polovině 2. desetiletí dostaly kraje Olomoucký a Ústecký, které předtím patřily naopak mezi kraje s jednou z nejvyšších sebevražedností. Relativně nízká je úroveň sebevražednosti také v Hlavním městě Praze. „Regionem s nejvyšší mírou sebevražednosti je aktuálně Liberecký kraj. Ta zde byla v posledních pěti letech o téměř 30 % vyšší oproti celostátnímu průměru. Následuje kraj Karlovarský,“ dodal předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Je zajímavé, že koronavirová pandemie se do počtu sebevražd nijak nepodepsala. Podle odborníků z Národního ústavu duševního zdraví se  však dopady pandemie mohou projevit až s odstupem času.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí a tento poměr platí i pro Česko. Pokusů o sebevraždu je ale mnohem více; odborníci  odhadují, že na každou dokonanou sebevraždu připadá až dvacet pokusů.

Zdroj: ČSÚ, ČT24.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu