Častěji si na život sahají muži, a to obvykle v pondělí, informoval o tom Český statistický úřad

Domácí 30. prosince 2021 | 14:26 — Anna Novotná
Přesto, že od vzniku samostatné České republiky u nás počet sebevražd klesá, stále se v tomto ohledu držíme nad evropským průměrem. Častěji si na život sahají muži, a to obvykle v pondělí. Nejvíce sebevražd se stalo v Libereckém kraji. Informoval o tom Český statistický úřad.
Svůj život vědomě dobrovolně častěji ukončují muži než ženy / Depositphotos

V roce 2020 bylo spácháno 1 224 sebevražd a tyto skutky se tak podílely z 0,95 % na všech úmrtích. Absolutně nejnižší hodnotu v tomto století zaznamenal rok 2019, kdy u nás vlastní rukou zemřelo 1 191 osob.

Svůj život vědomě dobrovolně častěji ukončují muži než ženy. „Podíl mužů na sebevraždách začal výrazněji narůstat od devadesátých let dvacátého století. V roce 2020 muži spáchali 82 % všech sebevražd,“ řekla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Sebevraždy nejsou páchány během roku stejnoměrně. Maxima jsou dosahována v jarních měsících a v první polovině léta. „Během podzimních měsíců sebevražednost klesá až k prosincovému minimu,“ upozornila Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Sezonní profil sebevražednosti je tak inverzní k sezonnímu profilu celkové úmrtnosti, která běžně dosahuje nejvyšších hodnot v zimních měsících a březnu. Z pohledu dnů týdne obecně platí, že nejvíce sebevražd je pácháno v pondělí (průměrně 4,4 v poslední dekádě). Během dalších dní pracovního týdne se sebevražednost snižuje a nejnižší hodnoty jsou zaznamenávány během víkendu, zejména v sobotu (3,5 sebevraždy).

Počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel je tradičně nejnižší v Kraji Vysočina. Na aktuálním druhém a třetím místě s nejnižší mírou se díky nejvýraznějšímu poklesu ve druhé polovině 2. desetiletí dostaly kraje Olomoucký a Ústecký, které předtím patřily naopak mezi kraje s jednou z nejvyšších sebevražedností. Relativně nízká je úroveň sebevražednosti také v Hlavním městě Praze. „Regionem s nejvyšší mírou sebevražednosti je aktuálně Liberecký kraj. Ta zde byla v posledních pěti letech o téměř 30 % vyšší oproti celostátnímu průměru. Následuje kraj Karlovarský,“ dodal předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Je zajímavé, že koronavirová pandemie se do počtu sebevražd nijak nepodepsala. Podle odborníků z Národního ústavu duševního zdraví se  však dopady pandemie mohou projevit až s odstupem času.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí a tento poměr platí i pro Česko. Pokusů o sebevraždu je ale mnohem více; odborníci  odhadují, že na každou dokonanou sebevraždu připadá až dvacet pokusů.

Zdroj: ČSÚ, ČT24.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu