Británie prochází nejhorší krizí za několik staletí

Zahraniční 21. října 2019 | 10:15 — Ilona Cílková
Mervyn King, jenž do roku 2013 vedl Bank of England, tedy britskou centrální banku, míní, že Británie je na tom z ústavního a politického hlediska nejhůře za několika staletí.
Mervyn King exšéf Bank of England / Twitter

Podle jeho slov, pronesených na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, však zároveň nehrozí „rozlití“ související ekonomické krize do světa, a to zjevně ani v případě, že současný britský ústavní a politický chaos završí takzvaný tvrdý brexit, tedy brexit bez dohody.

Brexit podle Kinga nebude mít žádný zásadní ekonomický dopad na zbytek Evropy, a už vůbec ne na zbytek světa. Brexit je podle něj převážně jen domácím problémem Británie, který však přes svoji závažnost pro ostrovní ekonomiku nemá potenciál zásadněji ohrozit ekonomiky jiné.

Takový pohled se rozchází z četnými analýzami, které třeba za probíhajícím citelným propadem německého průmyslu spatřují z podstatné míry právě brexit a nejistotu, kterou vyvolává. Univerzita v belgické Lovani zase spočítala, že takzvaný tvrdý brexit připraví v Česku o místo zhruba 47 tisíc lidí, zatímco brexit s dohodou – „měkký brexit“ – pouze jedenáct tisíc lidí. V důsledku tvrdého brexitu má česká ekonomika přijít o desítky miliard korun.

King rovněž kritizoval instituci, kterou dříve vedl, Bank of England, za to, že zveřejnila analýzu potenciálního ekonomického dopadu brexitu. Tím se podle něj nemístně vydala do politických vod.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu