Energetická politika EU vede k ožebračování obyvatel, tvrdí politik

Domácí 17. dubna 2019 | 16:06 — Ilona Cílková
Energetická politika rychlého odchodu od jádra dopadá nepříznivě na slabší sociální vrstvy a oslabuje svobodu Západu a posiluje jeho závislost na Rusku a zemích Blízkého východu. Tento názor zastává Jaroslav Míth z ODS.
Ceny energií strmě stoupají vzhůru / Shutterstock

Andrej Sacharov jako jaderný expert a spolutvůrce sovětské vodíkové bomby se vyznal ve fyzice a také zblízka a na vlastní kůži jako disident poznal sovětský režim. V oboru fyzika i v oboru „co dokáže totalita“ byl odborník. „Andrej Sacharov jasně říkal, že svoboda Západu je daná jeho energetickou nezávislostí na Rusku a teokratických režimech Blízkého východu.

Radil, ať Evropa využívá jadernou energii masivně k energetickým účelům. Jak se chováme dnes? Proč se neřídíme jeho slovy? Stávající energetická politika Německa a EU jde úplně opačným směrem a vede ke dvěma efektům. Zdražování energie pro evropské spotřebitele a geopolitické závislosti na Rusku a zemích Blízkého východu,“ řekl Míth.

Vyšší cena „zelené“ energie podle něj tíživě dopadá na nižší sociální vrstvy. A zdražení energie v důsledku zdražuje i výrobky „Made in Evropa“ a vyhání výrobu někam do Číny, ubývá pracovních příležitostí doma. „Další nespokojenost doma, kruh se uzavírá. Posílen je konkurent. Právě toto žene do ulic Žluté vesty. Ne nějaké fake news z hlubin internetu,“ podotkl Míth. Jak dále uvedl, kapitalismus uspěl nad socialismem hlavně tím, že dokázal vyrábět dost zboží, cenově dostupného pro drtivou většinu společnosti.

„Proč chce někdo tuto základní výhodu, možná dokonce nepřiznaný předpoklad demokracie zdražováním energií zničit? A geopolitika? Místo domácího jádra se zvyšuje dovoz plynu z Ruska. Pro Rusko je plynovod Nord Stream něco jako tiskárna na eura. Sami tak Rusům saturujeme státní rozpočet. Bez nákupu ruského plynu z EU by ruský rozpočet na armádu podstatně klesl,“ doplnil Míth.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte evropský jezerní ráj

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Zavřít reklamu