Polsko nechce být skládkou Evropy a vrací tuny nelegálního odpadu

Zahraniční 22. srpna 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Tisíc tun odpadu nesprávně označeného jako „recyklované plasty“ se nelegálně dostalo z Velké Británie do Polska. Varšava zásilku odeslala zpátky na ostrovy a úřady zahájily vyšetřování trojice do případu zapojených firem.
Plastový odpad zaříná být velký problém / Shutterstock

Britská Agentura pro životní prostředí potvrdila, že spolupracuje s polskými protějšky na návratu jednoho tisíce tun odpadu – krabic, plechovek či obalů od čisticích prostředků a motorového oleje – zpět do Spojeného království. Zásilku zadrželi v polském přístavním městě Gdyni. Případ se nyní vyšetřuje.

Britské Sdružení environmentálních služeb varovalo firmy a místní úřady, aby se před zásilkami nelegálního odpadu držely na pozoru.

„Jestli se potvrdí mediální spekulace, že v případu hrají roli osoby zapojené do organizované trestné činnosti, půjde o velmi závažný případ. Úřady i byznys musí být ostražité a znát své povinnosti,“ říká za Sdružení Jakob Rindegren.

Státní auditorský úřad nedávno varoval, že obalový materiál vyvážený ze Spojeného království na recyklaci ve skutečnosti může končit na skládce. Zacházení s odpadem totiž v této fázi není pod dostatečnou kontrolou.

Ředitel Agentury pro životní prostředí James Bevan už v minulosti varoval, že kriminální činnost související s likvidací odpadků nahradila co do problémovosti byznys s drogami. Británie prý přichází o miliardu liber ročně, protože si úřady dosud plně neuvědomily rozsah problému.

„Čím dál více zemí odmítá přijímat plastové odpady ze Spojeného království,“ podotýká aktivistka organizace Greenpeace Louise Edgeová. Trend by podle jejího názoru měl posloužit jako varování, že řešení nadměrné produkce plastů na jedno použití nespočívá ve vývozu odpadu do zahraničí. „Nelze se řídit rčením ‚sejde z očí, sejde z mysli‘,” míní britská environmentalistka.

Export plastového smetí do zahraničí je v mnoha zemích běžnou praxí. A například ve Velké Británii někteří odborníci už dlouho varují, že dokud na ostrovech nevznikne nová infrastruktura pro recyklaci odpadů, bude se místní odpadový sektor potácet z jedné krize do druhé.

Znečištění plasty v poslední době dominuje debatám o ochraně životního prostředí. Aktivisté upozorňují, že velké množství firem stále neomezilo objemy plastů na jedno použití, které dávají do oběhu. „Je nejvyšší čas, aby velké konzumní společnosti začaly nést zodpovědnost za plastovou krizi, k jejímuž vzniku výrazně přispěly,“ apeluje v britském deníku Independent environmentální aktivistka Louise Edgeová.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Původ karet je obestřen tajemstvím a zákazy

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Zavřít reklamu