Jak je možné, že Skripalovi přežili otravu novičokem?

Zahraniční 08. dubna 2018 | 04:58 — Ilona Cílková
Bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, kteří byli začátkem března vystaveni silnému jedu v Británii, přežili díky mimořádně kvalitnímu zákroku zdravotníků. Televizi Sky News to řekl profesor toxikologie z univerzity v Leedsu Alastair Hay.
Británie z otravy jednoznačně viní Rusko, které však vinu popírá / Shutterstock

Podle britských vyšetřovatelů byli Skripalovi vystaveni vojenské bojové látce Novičok, proti níž není znám protijed. Ruské velvyslanectví v Londýně požádalo v souvislosti se Skripalovým případem o schůzku s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem.

Hay řekl, že Novičok patří mezi látky, které jsou určeny k zabití. „Skripalovi přežili, protože se jim dostalo mimořádné zdravotní péče. Jsem si jist, že kdyby na místo zdravotníci nedorazili tak brzy a nezajistili dýchání, nemohli by přežít,“ řekl Hay.

Tento týden se objevila zpráva, že Julija je již při vědomí, a v pátek pak informace, že Skripal už není v kritickém stavu. Podle Sky News měli oba postižení u úst pěnu, když byli 4. března nalezeni v Salisbury na lavičce.

Hay řekl, že lékaři zřejmě podali Skripalovým některý z obecně používaných protijedů, který v tomto případě pomohl. Specifická protilátka proti Novičoku ale není známa.

Neví se ani, jak je Novičok v těle metabolizován. „Nervové látky jsou nakonec metabolizovány a z těla vyloučeny,“ řekl Hay. Podle něj lékaři použili sedativa, aby zmírnili vliv Novičoku na mozek a tělo dostalo čas jed vyloučit. „Jakmile došli k závěru, že se látka z těla vyloučila, mohli začít zmírňovat vliv sedativ. Dokážete-li někoho udržet při životě, může se osoba zotavit, protože tělo vykompenzuje vliv nervové látky,“ řekl Hay. Podle něj už zřejmě v organismech Skripalových nyní jed není.

„V určitém smyslu je to opravdu zázrak. A také svědectví o našem zdravotnictví - výborně připravení lékaři, kteří se umí o lidi správně postarat,“ řekl Hay. 

Poradce pro bezpečnost a chemickou obranu Dan Kaszeta, jehož citoval list The Independent, řekl, že nervové jedy působí rychle, jsou-li vdechnuty, což nebyl případ Skripalových.

Británie z otravy jednoznačně viní Rusko, které však vinu popírá. Incident vyvolal diplomatickou krizi, mnoho spojenců Británie, včetně Česka, stáhlo z Ruska část svého diplomatického sboru.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu