Greta Thunbergová se cítí zneužita. Začala se bránit

Zahraniční 01. února 2020 | 08:44 — Monika Moorová
Aktivistka Greta Thunbergová se rozhodla hnutí Fridays For Future, zaregistrovat jako ochrannou známku. Jako ochrannou známku registrovala i své jméno. Vysvětluje, že to bylo třeba udělat, aby nebylo zneužito pro komerční účely.
Greta Thunbergová zažádala, aby mělo ochrannou známku i její vlastní jméno / Depositphotos

Mladá aktivistka se rovněž chystá s rodinou založit nadaci, která „bude podporovat ekologickou, klimatickou a sociální udržitelnost a duševní zdraví“.

Na svém Instagramu sedmnáctiletá švédská aktivistka uvádí, že ona ani ostatní aktivisté nemají prý, co se týče ochranných známek, žádné zájmy, ale prý je to „bohužel třeba udělat“.

„Bohužel stále existují lidé, kteří se za mě vydávají nebo se snaží nepravdivě tvrdit, že ‚mě zastupují‘, aby mohli komunikovat s významnými lidmi, politiky, médii, umělci atd. ‚Mějte na paměti, že se to děje a buďte velmi obezřetní, pokud vás kontaktuji ‚já‘ nebo někdo, kdo říká, že mě ‚zastupuje‘,“ píše v příspěvku.

Greta si rovněž postěžovala, že se někdo stále snaží „parazitovat“ na jejím jménu a na jménu jejího hnutí. „Moje jméno a hnutí #FridaysForFuture se neustále používají pro komerční účely bez jakéhokoli souhlasu. Stává se to například při marketingu, prodeji produktů a lidé shromažďují peníze na mém jménu a jménu hnutí,“ vysvětlila.

Požádala proto o registraci ochranné známky na jméno hnutí, ale také zažádala, aby mělo ochrannou známku i její vlastní jméno. „Proto jsem požádala o registraci mého jména a značek Fridays For Future, Skolstrejk för klimatet atd. jakožto ochranné známky. Tato akce má chránit hnutí a jeho činnosti,“ píše dále. „Fridays For Future je globální hnutí založené mnou. Patří každému, kdo se ho účastní, především mladým lidem. Nesmí být použito pro individuální nebo komerční účely,“ podotkla.

Dále Thunbergová uvedla, že spolu se svou rodinou vytváří nadaci. Ta má již být zaregistrována, není ovšem ještě funkční. Ujistila, že nadace bude naprosto nezisková. Sloužit má na průhledné zacházení s penězi, jako jsou odměny či dary. Upřesnit má další informace, jakmile bude nadace plně funkční. „Cílem nadace bude podporovat ekologickou, klimatickou a sociální udržitelnost a duševní zdraví,“ doplnila

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu