Situace je vážnější, než se původně zdálo. Svět začíná svírat nejistota

Zahraniční 25. srpna 2019 | 13:12 — Ilona Cílková
Trump se chytá do své vlastní pasti. Je v koncích a burzy kvůli jeho nevypočitatelnosti a nervozitě svírá nejistota, v pondělí budou padat dále. Propad akcií je ještě závažnější, než se zdá.
Trump opět poznal, že obchodní válku není snadné vyhrát, jak tvrdil, když ji loni zahajoval / Shutterstock

Americké akciové trhy se tento týden opět citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index Standard & Poor’s 500 pak 2,59 procenta, a Nasdaq Composite dokonce tři procenta. 

Podle předního českého ekonoma Lukáše Kovandy je propad akcií ještě závažnější, než se zdá. Zaprvé, nastal i přesto, že šéf americké centrální banky Jerome Powell rovněž signalizoval, že dveře k dalšímu, zářijovému snížení klíčové úrokové sazby v USA rozhodně nejsou úplně zavřené.

Zadruhé, akcie se propadaly do samého závěru pátečního obchodování. Je tak pravděpodobné, že na svůj propad navážou v hned v pondělí. To už budou klesat nejen trhy americké, ale předtím také asijské a evropské.

Nejistotu trhů těžko rozptýlí víkendové jednání státníků zemí skupiny G7. Naopak, burziáni se děsí, že jim setkání přinese další těžké spaní. Francouzský prezident Emmanuel Macron již v týdnu potvrdil, že jeho americký protějšek, Donald Trump, nepřipojí svůj podpis ke společnému komuniké ze setkání. Summit končí v pondělí.

Ačkoli Trumpův podpis pod prohlášením bude chybět, nijak to nesnižuje pravděpodobnost, že atmosféra bude v letovisku Biarritz na břehu Biskajského zálivu tak dusná a napjatá jako snad nikdy od poloviny 70. let, od kdy se setkání sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa každoročně konají.

Globální trhy pravděpodobně v pondělí navážou na páteční propad akciových trhů v USA i proto, že prezident Trump oznámil svoji nejnovější odvetu v obchodní válce s Čínou až po včerejším uzavření burz. Zatímco Peking nejprve včera oznámil úmysl zavést další cla na americké zboží, včetně politicky citlivých zemědělských produktů typu sójových bobů, Trump v reakci uvedl, že Washington zvýší sazby u aplikovaných nebo chystaných cel.

Peking zjevně v rostoucí míře sází na to, že by Trump v příštím roce nemusel být znovuzvolen. K tomu ostatně Čína může dopomoci právě opatřeními typu toho pátečního. Protože cly na zemědělskou produkci USA zasahuje farmáře a další zemědělské výrobce, kteří patří k pilířům Trumpova elektorátu.

Trump opět poznal, že obchodní válku není snadné vyhrát, jak tvrdil, když ji loni zahajoval. Zdá se, že ztrácí nervy a nemá záložní plán. Číňané se evidentně k ústupkům nechystají a Trumpovi tak nezbývá, než z pádu burz vinit americkou centrální banku. Prezident se včera v jednom ze tweetů tázal, zda je větším „nepřítelem“ Spojených států jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, nebo šéf americké centrální banky Jerome Powell. A to přitom nelze tvrdit, že Powell trhy zklamal. Vlastně měl Trumpa potěšit, neboť bankéřův projev v rámci každoročního setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu pomohl trhům vzhůru. Než je Trump svými tweety poslal zase dolů.

Stále nervóznější Trump se v čase, který do prezidentských voleb v USA zbývá, stane velmi pravděpodobně největší hrozbou celé světové ekonomice. Kvůli obrovské nejistotě, kterou jeho jednání neřízené střely způsobuje. Firmy zkrátka nemohou dost dobře plánovat, investovat a zaměstnávat, když jejich výhled může zcela „překopat“ jediný tweet amerického prezidenta, jenž se stále zjevněji ocitá v pasti, kterou si sám sobě nastražil, upozorňuje Lukáš Kovanda.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu