Brexit si vybírá svoji daň už teď

Domácí 01. února 2019 | 04:14 — Ilona Cílková
Nejistota související s brexitem si vybírá postupně stále vyšší daň v oblasti vzájemného obchodu Česka a Británie. Zatímco ještě počátkem roku 2018 se dovoz ze Spojeného království do ČR pohyboval na meziročně vyšší úrovni, poté začal měsíc po měsíci klesat.
Vzájemný obchod České republiky a Británie stále více klesá / Česká republika

V září 2018 už tak byl dovoz z Británie do Česka meziročně nižší o téměř 37 procent, loni v listopadu pak bezmála o 36 procenta. Spojené království je spolu s Rakouskem jediným z klíčových importérů do ČR, jehož objem dovozu k nám loni meziročně klesal. Dovoz z Rakouska loni od ledna do listopadu meziročně klesal o 1,6 procenta, import z Británie ovšem o daleko více, a sice o 14,9 procenta.

Stále nejistá podoba nadcházejícího brexitu vede k růstu opatrnosti ve vzájemném česko britském obchodě. České firmy si zvláště při vyhlídce na možný takzvaný tvrdý brexit, tedy brexit bez dohody mezi Londýnem a Bruselem, důkladněji rozmýšlejí uzavření kontraktu se svým britským protějškem. Některé se dokonce poohlížejí po obchodních partnerech ze zemí, které na rozdíl od Spojeného království zůstávají v Evropské unii. Obávají se, že po brexitu mohou následovat dlouhá léta vyjednávání o podobě obchodního vztahu mezi EU a Británií, které by vzájemný obchod přes Lamanšský průliv prodražilo. Prodražení může spočívat jak v opětovně zavedených kontrolách na hranicích, které značí primárně časovou a sekundárně finanční ztrátu, ale také může vycházet z nově uplatňovaných cel a rozdílných netarifních opatření, regulací a standardů.

V případě onoho takzvaného tvrdého brexitu by například nově vstoupilo v platnost clo ve výši deseti procent týkající se obchodu s automobily a autodíly mezi Británií a EU. Mléčné produkty by pak byly ve vzájemném obchodě obou celků zatíženy clem 35 procent. Británie může snížit cla na dovoz z EU, avšak v takovém případě musí dle pravidel Světové obchodní organizace, jimiž by se v případě tvrdého brexitu musela řídit, snížit cla na stejnou úroveň i vůči třetím zemím, tedy zemím mimo EU.

Obezřetnost ve vzájemném obchode je patrná i v oblasti českého vývozu. Spojené království je jedinou z klíčových exportních destinací ČR, kam jsme v období od loňského ledna do loňského listopadu vyváželi meziročně nižší objem zboží, a to o zhruba 2,7 procenta. Například vývoz do Nizozemska v daném období meziročně rostl o více než desetinu, export do Ruska pak zase o zhruba 9,6 procenta.

Pokud by došlo na takzvaný tvrdý brexit, bude dále oslabovat jako dovoz z Británie do ČR, tak vývoz českého zboží na britské ostrovy. Spojené království je důležitá exportní destinace nejen z hlediska přímého, ale také nepřímého exportu. Tvrdý brexit by tak mohl českou ekonomiku připravit o desítky miliard korun a o desetitisíce pracovních míst, zejména v autoprůmyslu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu