Superkoalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD definitivně zpolitizovala státní správu, tvrdí politik

Domácí 28. ledna 2019 | 11:41 — Ilona Cílková
Vládní strany ANO a ČSSD s podporou komunistů a SPD přehlasovaly Senát a přijaly novelu zákona o státní službě, která podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše opět přináší neakceptovatelnou politizaci ministerstev a dalších úřadů státní správy.
S přijatou novelou zákona o státní službě Ivan Bartoš zásadně nesouhlasí / Piráti

To vše navzdory tomu, že vláda v minulosti slibovala státní službu otevřenou odborníkům. Podle Pirátů je nyní otevřená cesta k tomu, aby po každých volbách docházelo k přeobsazování klíčových úřednických míst. To může výrazně narušit systematičnost práce a vést k pravidelným personálním změnám po každých volbách.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil, že k politizaci státní správy docházelo již před přijetím zákona. „Zaměstnanci státní správy nás v několika případech kontaktovali a žádali o pomoc, jelikož dochází k nestandardním reorganizacím některých útvarů na ministerstvech. Tato oznámení nyní pečlivě vyhodnocujeme,“ konstatoval Bartoš s tím, že demoverzi toho, jak bude vypadat státní správa po zásahu hnutí ANO, bylo možné sledovat již v období první Babišovy menšinové vlády.

Už během tohoto půlročního období bez důvěry přišla na vrcholné pozice řada politicky vyhovujících lidí bez patřičné odbornosti, připomenul šéf Pirátů. Zároveň vláda mnoho nezávislých profesionálů odvolala.

„Přijatý zákon o státní službě obsahuje i návrh, který umožňuje odvolávání státních tajemníků na základě rozhodnutí ministra nebo vlády, čímž žene státní správu do područí vlády a jednotlivých ministrů. Je třeba podotknout, že odpovědnost za přijetí zákona leží též na bedrech vládní sociální demokracie,“ podotkl Bartoš. Dodal, že sociální demokraté svým hlasováním nastolili a zakonzervovali stav, který vládě Andreje Babiše umožní státní aparát využívat v prospěch svůj a politicky loajálních osob.„Superkoalice ANO, SPD, KSČM a ČSSD tak odevzdala státní správu do rukou premiéra Babiše doslova na hraní,“ uzavřel Bartoš.

Zákon nyní putuje k rukám prezidenta republiky. Ten v roce 2014 ostrými výroky v rádiu kritizoval služební zákon sociálně demokratické vlády, který zavedl pozice politických náměstků. Sněmovna tehdy přehlasovala veto prezidenta, který se poté obrátil na Ústavní soud. Ten mu dal částečně za pravdu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu