Téměř tři procenta státního rozpočtu putují na dávky státní sociální podpory

Domácí 18. listopadu 2018 | 04:44 — Helena Malá
V roce 2017 dosáhly celkové výdaje na dávky státní sociální podpory 34,3 miliardy korun, meziročně tak došlo ke snížení o 657 milionů korun. Podíl výdajů na dávky státní sociální podpory na státním rozpočtu představoval podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) 2,7 %.
Nejvyšší částky na dávky státní sociální podpory byly vynaloženy v Ústeckém a v Moravskoslezském kraji a v Praze. Nejnižší naopak byly v Plzeňském a Zlínském kraji a na Vysočině. / Depositphotos

 Dávky státní sociální podpory zahrnují přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Výdaje na rodičovský příspěvek tvořily v roce 2017 dvě třetiny celkových výdajů na dávky státní sociální podpory, čtvrtina výdajů putovala na příspěvek na bydlení. Zatímco přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné jsou dávky příjmově testované, u rodičovského příspěvku a pohřebného se příjem rodiny nezjišťuje.

„Výdaje na přídavek na dítě tvořily pouze 7 % z celkových výdajů na dávky státní sociální podpory. Pokud jde však o počet vyplacených dávek, představovaly přídavky na dítě nejčastěji vyplácený druh dávky,“ uvedl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Z celkového počtu téměř 10 milionů vyplacených dávek v roce 2017 představovaly přídavky na dítě přes 40 %. Měsíčně bylo v průměru vyplaceno 343 tisíc dávek tohoto druhu. Rodičovské příspěvky tvořily 34 % a příspěvky na bydlení 25 % celkového počtu vyplacených dávek státní sociální podpory. Nárok na porodné měla jen každá šestá matka novorozence a pohřebné bylo vyplaceno ve 2,6 tisících případů.

Nejvyšší částky na dávky státní sociální podpory v přepočtu na jednoho obyvatele byly vynaloženy v Ústeckém kraji, kde dosáhly téměř 4 000 Kč na jednoho obyvatele, dále v Moravskoslezském kraji a Hlavním městě Praze. Nejnižší naopak byly v Plzeňském a Zlínském kraji a v Kraji Vysočina.

Zastoupení mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku se v roce 2017 lišilo jak podle věku, tak podle místa trvalého bydliště. Muži starší 35 let byli mezi příjemci rodičovského příspěvku zastoupeni třikrát častěji než muži do 24 let.

„Zatímco zastoupení mužů s trvalým pobytem v České republice mezi příjemci rodičovského příspěvku činilo v roce 2017 1,8 %, muži s trvalým pobytem mimo Českou republiku tvořili 11,7 %,“ doplnila Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu