Češi jsou nejšťastnější za posledních 27 let, odhalil to průzkum

Domácí 28. června 2018 | 04:01 — Helena Malá
Dobrých zpráv není nikdy dost. Jednu takovou představili novinářům vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ti stojí za dlouhodobým průzkumem, ze kterého vyplynulo, že Češi jsou v současné době nejšťastnější od roku 1991.
Češi prožívají nejšťastnější období od roku 1991 / Shutterstock

Průzkum se zabývá proměnami hodnot v Česku a je spojen s celoevropským zkoumáním podobných otázek. Z dat vyplývá, že Češi se za dobu konání výzkumu ještě nikdy necítili tak šťastně jako nyní. Počet lidí, kteří o sobě prohlásili, že jsou velmi šťastní, podle sociologů roste stabilním tempem a rozdíl mezi léty 1991 až 2017 je dokonce víc než dvojnásobný, ze sedmi stoupl na 18 procent, píše ČTK.

Součet procentuálního počtu lidí, kteří se cítí být celkem šťastní i velmi šťastní, dokonce dosáhl 90 procent.

Pocit štěstí vědci srovnali i mezi jednotlivými regiony a věkovými skupinami. Mladá populace je nejšťastnější na Moravě. Zatímco v Praze se za velmi šťastné označilo pouze 14 procent lidí, na Moravě to byl dvojnásobek. O něco šťastnější jsou na Moravě také senioři, jejichž hodnoty jsou však napříč regiony srovnatelné.

"Je to dobrá zpráva o české společnosti, která se z tohoto hlediska řadí k podobně subjektivně šťastným zemím, jako je Norsko, Francie, země Beneluxu nebo Švýcarsko, jež vykázaly při podobném měření v roce 2008 obdobné hodnoty," uvedl vedoucí Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Rabušic.

Z výzkumu pozitivně vyšla také míra pocitu spokojenosti s vlastním životem. I ta od roku 1991 zaznamenala podstatný nárůst. Výsledky mezi jednotlivými regiony a věkovými skupinami se však tentokrát poněkud liší. Mladá generace je suverénně nejspokojenější v Praze. Za spokojené se v hlavním městě prohlásilo 80 procent respondentů. Obecně jsou však lidé na Moravě spokojenější než v Čechách a senioři jsou nejvíce spokojeni opět na Moravě.

Výsledky podle Rabušice nejsou nijak překvapivé. "Když si vezmeme v úvahu všechny okolnosti, tak Česká republika je skutečně dobré místo k životu. Nemáme tu žádné výrazné ekonomické problémy nebo výrazné rozdíly mezi bohatými a chudými. Je to země, která je z hlediska kriminality velmi bezpečná, země, která se zatím nepotýkala s žádnými teroristickými útoky. Navíc jsme v období ekonomického růstu. To všechno vytváří velmi dobrý pocit nejen štěstí, ale i spokojenosti," uzavřel sociolog.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu