Ministerstvo kultury zbytečně utratilo 11 milionů

Domácí 27. února 2018 | 04:28 — Ilona Cílková
Ministerstvo kultury mohlo v některých případech ušetřit. Zbytečně se platily některé náklady, kterým se z Programu péče o národní kulturní poklad dalo vyhnout. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad upozornilo na zbytečné výdaje MK / Česká televize

Jeho racovníci odhalili u prověřovaných akcí systémové a dílčí nedostatky. Navíc se tak zaplatilo zhruba 11 milionů korun. Ministerstvo se proti výsledkům kontroly ohradilo.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na rozdělování peněz z Programu péče o národní kulturní poklad mezi roky 2012 až 2017. Mezi prověřované projekty patřil vznik expozic v Národním technickém muzeu nebo stavba depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. „Kontrola ukázala, že peníze byly využívány ke svému účelu. Kontroloři ale odhalili některé systémové nedostatky a několik dílčích nedostatků u prověřovaných akcí,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě.

Kontrolorům vadily průtahy spojené s fungováním zmíněného programu. Ministerstvo z něj začalo rozdělovat peníze už v roce 2007, o sedm let později ho mělo ukončit a vyhodnotit přínosy. „Program ale není ani po více než deseti letech ukončen, vyčerpáno bylo jen 4,2 miliardy korun z připravených deseti miliard korun a peníze z programu se budou rozdělovat minimálně do roku 2020,“ upozornil úřad.

Podle ministerstva je námitka, že program není ukončen, irelevantní. Rozdělení peněz na jednotlivé tituly bylo schváleno českou vládou již v průběhu kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, upozornila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. „Zařazování nových titulů do programu bylo také podmíněno rozhodnutím o neuskutečnění výstavby nové budovy Národní knihovny na Letné v roce 2010," uvedla.

Největší akce se navíc podle Cigánkové uskutečňují v letech 2017 až 2020, například rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea, rekonstrukce a revitalizace Klementina či rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery.

Ministerstvo kultury také podle NKÚ uvedlo, že se na zpožďování podepsaly například průtahy v zadávacích řízeních, komplikovaná projednávání úprav nebo nepředvídatelné archeologické nálezy. „NKÚ u dvou kontrolovaných akcí našel další důvody, kvůli kterým docházelo ke zpoždění, ale i ke vzniku nákladů, kterým šlo předejít,“ doplňuje kontrolní úřad.

Například při stavbě depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se schvalovala zadávací dokumentace dlouhých 21 měsíců. Muzeum proto muselo své sbírky i pracovníky přemístit do náhradních prostor a zaplatit navíc téměř 11 milionů korun.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu