Trh s uměním čeká zemětřesení
Ve slavné sbírce Rockefellerových jsou zastoupena díla Clauda Moneta, Pabla Picassa nebo Paula Gauguina. Některé obrazy byly veřejnosti skryté desítky let. Po loňské smrti amerického bankéře, průmyslníka a filantropa Davida Rockefellera ale bohatí kupci dostali jedinečnou příležitost.
Unikátní sbírka, která by v květnové aukci mohla vynést v přepočtu více než 10 miliard korun, bude dražit stejný licitátor, který v loňském roce za 9,8 miliardy korun prodal zatím nejdražší umělecké dílo v dějinách, obraz Spasitel světa od Leonarda da Vinciho.
„Očekávám, že v květnu budu mít znovu příležitost prodat nejdražší sbírku, jaká kdy byla na aukčním trhu. Spím docela dobře. Aukce už dělám dlouho. Je to vážně vzrušující a opravdovým vrcholem kariéry pro každého specialistu na umění,“ těší se na rekordní dražbu globální prezident aukční síně Christie's Jussi Pylkkänen.
„Je smutné vidět, že tyto věci půjdou pryč. Máte k nim po nějaké době osobní vztah. Ale David Rockeffeller vždy říkal, že on byl jen dočasným správcem,“ uvedl Peter Johnson, rodinný archivář Rockefellerových, který s americkým miliardářem pracoval po třicet let. Kromě psaní projevů pro něj sestavoval právě katalog uměleckých předmětů.
Jméno Rockefeller se stalo jakýmsi symbolem amerického kapitalismu, odkazuje také na slavný mrakodrap v New Yorku. Příběh sbírky ale ukazuje, že od počátku byla určena k tomu, aby po smrti manželů sloužila dobročinným účelům. „Rockefellerova rodina má a měla za to, že s obřím bohatstvím přichází také určité povinnosti,“ říká kurátor Jonathan Rendell.
„Obrázek, který jsem měl v hlavě předtím, než jsem pro Rockefellerovy začal pracovat, byl ten, že jsou to zlí kapitalisté, nebezpeční lidé, před kterými se musíme chránit. Ten příběh je ale, jak víte, mnohem komplikovanější a docela jiný,“ doplňuje rodinný archivář Peter Johnson.