Existuje mocenský pakt? Babiš doufá, že Zeman obrousí hrany

Domácí 28. ledna 2018 | 04:53 — Ilona Cílková
Výsledky souboje o Pražský hrad ukázaly, že společnost je rozdělená vedví a staronový prezident by se měl snažit společnost spojit. V reakci na vítězství Miloše Zemana a porážku Jiřího Drahoše to prohlásil premiér v demisi Andrej Babiš
Babiš odmítl, že by existoval mocenský pakt mezi ním a Pražským hradem / Shutterstock

Zejména strany napravo od středu jsou však v tomto pohledu skeptičtější, od Zemanova druhého mandátu nemají dobré očekávání a mluví především o nutnosti chránit ústavu. Podle pravice šance na změnu padla.

Andrej Babiš jako jednotlivec podpořil Miloše Zemana už před prvním kolem volby, před druhým se pak ve prospěch současného prezidenta vyslovilo i celé hnutí ANO. Nyní premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení prezidentem, které označil za obrovský úspěch.

„Nebylo to pro něj lehké, protože většina médií mu nefandila a většina tradičních politických stran mu také nefandila,“ prohlásil odstupující ministerský předseda, současně ale upozornil, že je zde nespokojených 2,7 milionu voličů Zemanova protikandidáta.

„Situace není dobrá, potvrdilo se, že naše společnost je rozdělená. Je to půlka voličů, kteří se zabývají politikou a kterým záleží na budoucnosti této země,“ podotkl. „Pan prezident slíbil, že se bude snažit být konstruktivní a společnost spojit. Potřebujeme to. Doufejme, že lidé, kteří nemají z výsledku radost, budou přístupní diskusi.“
 
Pro Babiše je Zemanovo vítězství příznivé i proto, že ho prezident minulý týden pověřil jednáním o sestavení nové vlády poté, co jeho první menšinový kabinet nezískal důvěru. Současně Zeman Babišovi slíbil dostatečný čas na vyjednání většinové koalice ve sněmovně před jmenováním vlády. 

„Pokud by pan prezident prohrál, spěchali bychom. Teď budeme mít víc času. Čekáme, kdo bude ve vedení ČSSD po jejich sjezdu 18. února, a budeme vyjednávat dál tam, kde to má smysl,“ prohlásil, současně však odmítl, že by existoval hojně zmiňovaný „mocenský pakt“ mezi ním a Pražským hradem.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Romantika na sněhu. Agáta Hanychová vyrazila s novou láskou do Tater

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Výborný recept na langoše s jogurtem. Za pár minut budete...

Mytí auta v zimě: Některým vozům může být přehnaná...

Udělejte si smažený sýr z hrnku podle receptu Ládi Hrušky....

Cukrovkáři mohou zahradu přizpůsobit svým potřebám....

Zavřít reklamu