Konec Senátu v Čechách?
Návrh vládní strany ANO nemění přímo volby, ale mohl by změnit složení sněmovny po volbách. Klouzavý mandát spočívá v tom, že pokud se poslanec stane i ministrem, přepouští na dobu výkonu vládní funkce místo v zákonodárném sboru náhradníkovi.
Podle bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je potřeba, aby měl ministr více času na práci ve svém resortu. „Pokud je někdo ministr, tak má pracovat jako ministr a předkládat ve sněmovně zákony toho ministerstva, ale neměl by tam sedět stále,“ uvažuje Babiš. Klouzavý mandát nyní ANO zahrnulo i do svého volebního programu.
TOP 09 navrhuje, aby lidé mohli volit elektronicky díky čipu v občanském průkazu. Voliči by už nemuseli chodit do speciálně připravených místností a za plentu, ale mohli by v dalších volbách do sněmovny volit přes internet. Zároveň plánuje zavést korespondenční hlasování. „Korespondenčně pomocí pošty odevzdám hlasovací lístek, když zrovna v té době jsem mimo svou volební místnost,“ říká za TOP 09 poslanec Marek Ženíšek.
Největší počet systémových změn voličům nabízí hnutí Svoboda a přímá demokracie. Kromě samotné přímé volby a odvolatelnosti politiků, jejich přímé osobní a hmotné odpovědnosti nebo zrušení Senátu plánuje také snížení počtu poslanců z dvou set na pouhých 81. „Optimální by bylo, kdybychom se vrátili k tradičním okresům a tam by si lidé přímo volili poslance,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.
Komunisté sice nepřicházejí přímo se změnou volebních pravidel, chtějí ale opět prosadit obecné referendum, aby občané – jak argumentují – mohli rozhodovat o větším množství témat. „Je to nenaplněná část Ústavy České republiky. Jinak nejsme přesvědčeni o tom, že je potřeba měnit zásadním způsobem ústavní systém,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.
Ze sněmovních stran pouze dvě nepočítají ve svém programu s volebními změnami, tedy vládní ČSSD a opoziční ODS.