Myslivcům přerostla prasata přes hlavu. Kde hrozí největší nebezpečí?
Ve Zlínském kraji byl od vypuknutí nákazy před třemi týdny nahlášen nález 53 uhynulých divokých prasat. U 17 z nich byly výsledky testů negativní, ve čtyřech případech nejsou zatím k dispozici. Jednoho z nalezených divočáků pravděpodobně nebude možné kvůli vysokému stupni rozkladu zbytků těla otestovat vůbec, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy.
Nově byl africký mor prasat potvrzen u jedince nalezeného v katastrálním území Zlín-Lužkovice. Nakažení uhynulí divočáci byli v uplynulých týdnech nalezeni kromě Lužkovic také v katastrech dalších zlínských místních částí – Přílukách a Kostelci a v obci Hvozdná. Zdroj nákazy se dosud nenašel.
V celém okrese dál platí přísný zákaz lovu. Naopak jinde v Česku už myslivci začali černou zvěř lovit. Je to jediný možný způsob , jak šíření nákazy zastavit nebo aspoň zpomalit. Šumava , Palkovické vrchy na severu Moravy, Kateřinice na Valašsku. To jsou lokality, kde myslivci už v honitbách vyrazili do akce.
Aby myslivci z moravského nárazníkového pásma dostali tisícikorunovou odměnu, musí se nejen trefit , ale z odstřeleného prasete odebrat slezinu a poslat ji do veterinární laboratoře. Výsledky testu jsou známy za 24 hodin. Pokud byl divočák zdravý,tak myslivci mohou maso zpracovat.
Státní veterinární správa přišla s mimořádným opatřením, podle kterého bude třeba porazit prasata chovaná na Zlínsku pro domácí porážku do konce července, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu. V desetikilometrové oblasti kolem ohniska choroby je podle veterinářů 143 chovatelů s 335 prasaty.