Starosti církevních hodnostářů bychom opravdu chtěli mít
Hostie, které se tradičně vyrábí z pšeničné mouky, musí obsahovat aspoň minimální množství lepku, aby je mohli římskokatoličtí kněží podávat věřícím při svatém přijímání. Chléb má například být nekvašený, čistě pšeničný a čerstvě upečený, spolu s vínem je ale k jeho výrobě povoleno využít geneticky modifikovaných organismů. Upozornil na to vatikánský rozhlas.
„Zatímco donedávna byla příprava hostií a vína pro eucharistii téměř výsadou řeholních komunit, dnes je lze získávat v obchodech nebo objednat přes internet," uvedlo Rádio Vaticana. Proto je nutné, aby kvalitu garantovaly příslušné certifikáty, které zajistí, že výrobci dodržují závazné normy. Vatikán doporučil, aby k zajištění dozoru byly pověřeny příslušné církevní instituce.
V oběžníku, který v sobotu zveřejnila Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, se také uvádí, že zatímco hostie zcela zbavené lepku jsou neplatnou eucharistickou matérií, hostie s jeho sníženým obsahem, kde jeho množství dostačuje k upečení chleba, aniž by bylo nutné dodávat další přísady, používat lze. Mluvčí České biskupské konference Ondřej Mléčka upozornil, že pro věřící, kteří trpí celiakií, se nic nemění.
„Mohou i nadále normálně přijímat nízkolepkové hostie, stejně jako to dělali dosud. Tyto hostie totiž obsahují zanedbatelné množství lepku (maximálně 0,025 miligramu na hostii), proto jsou vhodné pro lidi s celiakií a současně vyhovují liturgickým předpisům," uvedl Mléčka. „Hostie úplně bez lepku se vůbec nevyrábějí," dodal s tím, že pokud by někdo trpěl mimořádně silnou alergií na lepek, může přijímat proměněné víno namísto chleba.