Jak funguje pamlsková vyhláška v praxi?
Už půl roku si žáci nekoupí na školách cukrovinky, brambůrky a další nezdravé svačinky. Sto školních bufetů a 133 potravinových automatů prověřila od ledna školní inspekce. Zjišťovala, jestli dodržují takzvanou pamlskovou vyhlášku. Ta prodej nezdravých potravin na základních školách a nižších gymnáziích od nového roku zakazuje. I přesto každý pátý bufet stále prodává cukrovinky nebo brambůrky. V případě automatů to byla čtvrtina.
Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys připustil, že školy s vyhláškou bojují. Vymýšlejí proto způsoby, jak vyhlášku obejít. „Někdy nahrazují prodej potravin v bufetu či automatu zavedením svačin do své nabídky školního stravování, a využívají tak skutečnosti, že požadavky na potraviny jsou v tomto případě méně striktní,“ uvedl náměstek. Inspekce taky zjistila, že některé školy raději bufety zavřely, aby předešly problémům s nedodržováním vyhlášky.
Řada škol si i přes vyhlášku bufety udržela, jejich provozovatelé ale museli vyměnit zakázané potraviny za zdravější alternativy. Ve školním bufetu na Gymnáziu Ústí nad Orlicí tak od ledna mažou dětem tousty pestem, kečup je totiž zakázaný. „Museli jsme úplně obměnit nabídku. Snad jen rohlíky tam zůstaly, ale všechny sušenky, chipsy a čokolády šly pryč,“ řekl současný vedoucí bufetu Daniel Dostrašil.
„Vysvětlit čtrnáctiletým, že teď ještě nemůžou, až příští rok, je těžké,“ řekl zase ředitel Gymnázia Uherské Hradiště Zdeněk Botek. V lednu tak z recese krátce starší studenti prodávali těm mladším párky v rohlíku „načerno.“