USA odtajnily zajímavé dokumenty z roku 1953

Domácí 30. června 2017 | 04:56 — Ilona Cílková
Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo tento měsíc kompletní svazek tajných dokumentů, které dokládají roli americké tajné služby CIA v převratu v Íránu v roce 1953.
Spojené státy odtajnily dokumenty o roli CIA v převratu v Íránu v roce 1953 / Shutterstock

Je v nich mimo jiné i depeše s pokynem přestat podporovat nepříznivě se vyvíjející převrat, kterou ale šéf amerických agentů v Íránu podle agentury AP ignoroval, a puč byl nakonec úspěšný.

„Mnozí považují tento převrat za okamžik, kdy íránská politika definitivně ztratila naději na demokracii," uvedl ke zveřejnění dokumentů Malcolm Byrne z archivu národní bezpečnosti na Univerzitě George Washingtona. Převrat v srpnu 1953 svrhl demokraticky zvoleného premiéra Mohammada Mosaddeka, který se snažil v zemi zavést demokracii.

Mosaddek ale také znárodnil ropný průmysl, což byl jeden z důvodů, proč se USA ve změně režimu angažovaly. Další příčinou byla jejich obava z hegemonie Sovětského svazu v oblasti. Proto do čela Íránu dosadily jim nakloněného šáha Mohammada Rezu Pahlavího. Svržení národního hrdiny Mosaddeka a nenávist k Američany podporovanému Pahlavímu přispěly k vítězství islámské revoluce v Íránu v roce 1979, která zničila americko-íránské vztahy na desetiletí.

Washington účast CIA v převratu z roku 1953 dlouho popíral, a to i v roce 1989, kdy zveřejnil část příslušných dokumentů o této takzvané Operaci Ajax. Svazek tehdy neobsahoval žádnou zmínku dokládající účast CIA na puči, o níž ale už psaly některé americké noviny. Další část dokumentů se dostala na veřejnost v roce 2013 a posléze bylo v plánu zveřejnění kompletní dokumentace. To ale pozastavila administrativa prezidenta Baracka Obamy kvůli rozhovorům s Teheránem o jeho jaderném programu.

Nově zveřejněná tisícovka tajných dokumentů, mezi nimiž jsou dopisy a tajné depeše, poprvé přinesla veřejnosti důkaz o tom, že CIA se na poslední chvíli snažila převrat odvolat.

Puč začal 15. srpna 1953, nevyvíjel se však příznivě, když Mosaddek desítky organizátorů pozatýkal. "Pokusili jsme se o operaci, nepovedla se, neměli bychom se účastnit žádných akcí proti Mosaddekovi. V akci nepokračovat," zněla depeše z ústředí CIA šéfovi agentů v Íránu Kermitu Rooseveltovi. Tento vnuk někdejšího amerického prezidenta ale pokyn z 18. srpna ignoroval. Následující den davy v ulicích a armáda režim svrhly.

Z odtajněných dokumentů rovněž vyplývá, že CIA "zásobovala po šest měsíců 10.000člennou gerilovou organizaci dostatkem zbraní" a vyplatila na úplatky a jiné výdaje 5,3 milionu dolarů, což je podle agentury AP v dnešních cenách asi 48 milionů dolarů.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu