Hypotéky v ČR zdražují nejrychleji v historii. Může to změnit ceny nemovitostí

Domácí 20. ledna 2022 | 08:04 — Ilona Cílková
Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.
Nemovitosti ani kvůli vysokým hypotékám nezlevní / Pixabay TierraMallorca

Cena hypoték v ČR tak v prosinci 2021 byla nejvýše od února 2019, přičemž se přiblížila maximům za celé období od roku 2013. Nyní v lednu lze předpokládat růst na maxima od roku 2012, píše ve své tiskové zprávě ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli rychlému růstu sazeb hypoték už je podle něj nyní vyloučeno, aby žadatel získal hypotéku za prosincovou průměrnou sazbu, tedy za zhruba tři procenta. Nyní se poskytují hypotéky při sazbě v pásmu od čtyř do pěti procent. Vyřízení hypotéky však nějaký čas trvá, takže tyto hypotéky se promítnou až v číslech za únor, která budou zveřejněna přibližně v polovině března, tedy až za dva měsíce.

V dalších měsících letošního roku zdraží hypotéky do pásma pěti až šesti procent a budou atakovat svůj rekord za celou dobu sledování od roku 2003, upozornil Kovanda. Rekord průměrná sazba hypoték vykázala v srpnu 2008, kdy činila 5,82 procenta.

Již loni v prosinci bylo ovšem patrné určité snížení zájmu o hypotéky, alespoň tedy v porovnání s předchozím měsícem listopadem. "Hypotéky jsou totiž pro stále širší okruh domácností až příliš drahé, takže ty svůj sen o vlastním bydlení dávají "k ledu". Tento trend bude sílit v letošním roce. Zvláště od jarních měsíců dále bude zájem o hypotéky slábnout velice znatelně, neboť jejich průměrná sazba se přiblíží úrovni šesti procent a zároveň budou od dubna v platnosti přísnější podmínky jejich poskytování," poznamenal Kovanda. Ty zákonně stanovuje Česká národní banka, která nařídí bankám, aby žadatele o hypotéku posuzovali dle několika zpřísňujících kritérií, posuzujících jeho finanční situaci a schopnost hypotéku splácet. ČNB tato kritéria v čase pandemie načas přestala uplatňovat, ale nyní se k nim vrátí, aby nedopustila destabilizaci celého hypotečního trhu.

Podle ekonomů letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí. Ten tak jen zmírní. Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda zdaleka ne všichni lidé si kupují nemovitost na hypotéku. Navíc je na trhu stále citelný převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou, což souvisí s přílivem zahraničních investorů do realit, dlouhodobě extrémně expanzivní měnovou politikou centrálních bank či regulatorně silně omezovanou výstavbou nových bytů a domů v ČR.

"Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, přičemž pravděpodobnější je, že dosáhne "jen" hodnoty 4,75 procenta. I tak by šlo o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let," dodal Kovanda. Téměř polovinu Čechů čeká kritický rok. I přes varování odborníků se dopouští zásadní chyby.

Zdroj: fincentrum.com, lukaskovanda.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu